Pages

piątek, 17 stycznia 2020

POLISH JAZZ 2019 PODSUMOWANIE !!!


MUZYK ROKU 2019: KAMIL PIOTROWICZ


Polski pianista, kompozytor. Twórca i lider zespołów Kamil Piotrowicz QuintetKamil Piotrowicz Sextet. Laureat wielu festiwali jazzowych, m. in. Jazz Nad Odrą (Nagroda Indywidualna za kompozycję), Krokus Jazz Festival (Grand Prix), Blue Note Jazz Competition (Grand Prix), Ogólnopolski Przegląd Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni (Grand Prix) oraz wielu innych. Zadebiutował świetnie przyjętą płytą "Birth" wydaną w wytwórni Hevhetia w 2015 roku. W 2016 roku ukazały się dwa znakomite albumy z udziałem Piotrowicza - autorska "Popular Music" z sekstetem oraz "Dark Matter" formacji Minim Experiment. Jego dwie płyty - "Product Placement" i "Popular Music" - były nominowane do nagrody Fryderyk, a prowadzone przez muzyka formacje były wielokrotnie nagradzane na prestiżowych przeglądach i festiwalach w Polsce.


DEBIUT ROKU 2019: TERCET KAMILI DRABEK - MUZYKA NAIWNA (SOLITON RECORDS)


Album "Muzyka Naiwna" został zrealizowany w ramach programu Jazzowy Debiut Fonograficzny Instytutu Muzyki i Tańca, a jego koncertowa premiera odbyła się w podczas festiwalu Warsaw Summer Jazz Days. Bohaterami są studenci krakowskiej Akademii Muzycznej: perkusista Kamil Kaźmierski, saksofonista Marcin Konieczkowicz i kontrabasistka Kamila Drabek. "Muzyka Naiwna" jest swego rodzajem podsumowaniem dłuższej, artystycznej relacji i obrazem muzyki, w jakiej najpełniej odnaleźli się młodzi twórcy. Chociaż swoją świadomość muzyczną budowali na wspólnych występach w krakowskich klubach jazzowych, to muzycy Tercetu spotykali się również w innych zespołach, koncertując w kraju i za granicą, zdobywając laury na konkursach, by wreszcie stworzyć autorską formację, która zadebiutowała podczas Kraków Summer Jazz Festiwal w legendarnej Piwnicy pod Baranami. Zespół nie kryje fascynacji wyłącznie tradycją amerykańskiego jazzu, lecz zgrabnie wzbogaca swoje brzmienie także elementami rodzimymi. 


NAGRANIE ARCHIWALNE 2019 ROKU: JERZY MILIAN - STIGMA (GAD RECORDS)


W lipcu 1970 roku Jerzy Milian spotkał się w Berlinie Wschodnim z orkiestrą Guntera Gollascha oraz złożonym z jej muzyków Ensemble Studio 4. Dla obu projektów przygotował kilka autorskich kompozycji – od krótkich impresji o ilustracyjnym charakterze do rozbudowanych, wielowątkowych form na styku jazzu i awangardy. Całość mieniła się wieloma kolorami i przyciągała uwagę niecodziennymi rozwiązaniami aranżacyjnymi. Milian wziął także udział w nagraniach jako wibrafonista, uzupełniając większość utworów doskonałymi partiami solowymi. Te wakacyjne nagrania z 1970 roku okazały się zaledwie preludium do bardzo obszernej, trwającej kolejne czternaście lat współpracy – jednym z punktów zwrotnych w karierze Jerzego Miliana. "Stigma" to ósma część serii "Jerzy Milian Tapes". Wszystkie utwory zarejestrowane w Berlinie Wschodnim w 1970 roku ukazują się na płycie po raz pierwszy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz