Pages

poniedziałek, 9 stycznia 2023

Best of Polish Jazz 2022 wg Paweł Ziemba

"Płyty, które w 2022 roku zwróciły moją uwagę i pozwalają odnosić wrażenie, iż mimo faktu, że mamy tylko 7 dźwięków, muzyka nadal może być ciekawa, inspirująca i odkrywcza."

Paweł Ziemba





W kategorii: „Płyta Roku”

„Triangle” – Tadeusz Sudnik / Krzysztof Majchrzak / India Czajkowska

Ciekawe podejście do kompozycji i dźwięku. Kreatywne wykorzystanie elektroniki w procesie tworzenia muzyki wsparte nieograniczoną wyobraźnią i wrażliwością całej trójki twórców. Utwory zawarte na płycie to udana próbna łączenia wielu stylów muzycznych, emocji, nastrojów w jeden obraz – muzycznego wszechświata.



„Strange Vacation” – Wojciech Staroniewicz

Wojciech Staroniewicz nie zawodzi artystycznie, wraz z zespołem prezentuje solidną porcję wyjątkowo pięknego jazzu brzmiącego świeżo i zagranego na najwyższym poziomie.

Kompozycyjnie płyta przepełniona jest ciekawymi harmonicznymi rozwiązaniami, cudownym akustycznym brzmieniem i niezakłóconą ekwilibrystyką nowoczesnego jazzu, grą liderów.

„Tomasz Dąbrowski & The Individual Beings”

Dla mnie to szczególna płyta, osadzona w jakże dobrze wyczuwalnych klimatach muzyki Tomasza Stańki. Natomiast jest to z całą pewnością jazz XXI wieku, doskonale łączący akustyczną czystość dźwięku z elektroniką, która na szczęście, użyta jest w bardzo oszczędnej formie. Mimo naturalnych skojarzeń z twórczością Tomasza Stańko, Tomasz Dąbrowski ma swój własny pomysł na muzykę i wypracował swoje własne brzmienie, co czyni ten album tym bardziej ciekawym i odkrywczym.

„Masovian Mantra” - Michał Barański

Michał Barański jest muzykiem znanym, ale do tej pory nie miał okazji a może i czasu, aby zrealizować swój własny projekt. Masovian Mantra to ciekawa i pełna energii płyta, sprawnie łącząca elementy motywów ludowych muzyki z Mazowsza z trudnymi elementami muzyki hinduskiej. Album jest świetnie zrealizowany. Został wydany przez Polskie Nagrania w serii Polish Jazz.

„Earth” – Wojciech Jachna Squad

Kolejna płyta Wojciech Jachna Squad i moim skromnym zdaniem, ciekawsza. Zawartość płyty to kompozycje wszystkich członków zespołu, co wskazuje na kolektywne podejście Jachny do tworzenia muzyki. Kompozycje są ciekawe, zróżnicowane pod względem stylu oraz klimatu muzycznego. Bogate brzmienie zapewnia szerokie instrumentarium. Na płycie usłyszymy sporo brzmieniowych kontrastów, wynikających z zastosowania elektroniki.


W kategorii: Debiut roku

„A Wide Spectrum” – Big Band Śląski

Płyta jest dla mnie miłym zaskoczeniem.

Koneserzy jazzu, szukający mocnego akustycznego brzmienia. Miłośnicy harmonii i orkiestracji, powinni znaleźć wiele powodów do radości słuchając nagrań Big Bandu Śląskiego.

Muzyka zawarta na płycie brzmi świeżo i nowocześnie. Ogromny ładunek energii jaki wybrzmiewa w każdym z utworów, jest dowodem ogromnej radości oraz kunsztu technicznego wszystkich muzyków. Big Band Śląski, używając języka fanów motoryzacji, strzela na wszystkie cylindry. Słucha się tego bardzo przyjemnie.

„Mibokoch” – Midera & Kowalik Quartet

Miałem ogromną przyjemność słuchania nagrań zarejestrowanych na płycie. Podoba mi się się muzyczny spokój przebijający się we wszystkich nagraniach. Czystość narracji, szacunek do melodii i rytmu, pozwalają słuchaczowi wejść w ten muzyczny „flow” wytworzony przez kwartet. Świetna gra sekcji rytmicznej oraz znakomita współpraca i zrozumienie dwójki liderów Malina Midera (fortepian) i Szymon Kowalik (skasofon tenorowy). Ciekawe kompozycje potwierdzają duże autorskie możliwości wyżej wspomnianej dwójki muzyków. Klasyczny kwartet jazzowy ze sporym potencjałem na przyszłość.

W kategorii: Artysta / Zespół

Krzysztof Majchrzak głównie za ciekawe i wyjątkowe dwa projekty muzyczne. Wspomniany wcześniej „Triangle” oraz „432 Hz”

W kategorii: Płyta z Archiwum

„Krzysztof Komeda Quintet "Live In Praha 1964"

O Komedzie i jego muzyce można by wiele pisać. Zapewne są osoby, które chętnie od Komedy „odpoczną”, ale faktem jest, że te archiwalne nagrania, które zostały po raz pierwszy wydane po prawie 60 latach robią wrażenie. Zapis muzyczny jest zaskakująco dobrej jakości a sama muzyka grana przez Kwintet Komedy jest bez względu na czas jej powstania zawsze inspirująca.

W kategorii: Nagroda Specjalna

Seria Polish Jazz

Polskie Nagrania/Warner Music Polska

Patrząc wstecz należałoby powiedzieć, że nagranie albumu dla serii „Polish Jazz” było potwierdzeniem uznania i pozycji muzycznej na rynku. Dostępne jedynie dla najlepszych. Dziś seria Polish Jazz staje się platformą do promocji młodych, ciekawych i dobrze zapowiadających się muzyków polskiej sceny jazzowej. Brawo za otwartość w działaniu i poczucie misji tak istotne w odniesieniu do całej serii Polish Jazz.

W kategorii: Rozczarowanie muzyczne

Doświadczenie mi podpowiada, że każda muza jest dobra, tylko nie każdy moment do jej słuchania jest odpowiedni. Na szczęście staram się patrzeć na pozytywne strony bycia odbiorcą muzyki, więc słucham tego co mi daje przyjemność, a słabsze dni jak w sporcie trafiają się każdemu.

Pawła wraz z zespołem redaktorów Polish Jazz Blog możecie też posłuchać na podcaście z naszym wspólnym redakcyjnym podusmowaniem roku 2022 na Polish Jazz Blog: 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz