Wednesday, September 9, 2020

The Owl feat. Pablo Held - Improcode - premiera nowej płyty w Fundacji Słuchaj


Marcin Hałat - skrzypce
Maciej Garbowski - kontrabas
Krzysztof Gradziuk - perkusja
Pablo Held - fortepian

Marcin Hałat, skrzypek i improwizator, prezentuje kolejny autorski album, który współtworzą czołowi muzycy europejskiej sceny jazzowej. Druga płyta tria The Owl z gościnnym udziałem niemieckiego pianisty Pablo Helda zawiera 9 utworów. Wydawnictwo zatytułowane "Improcode" tworzą: Marcin Hałat, Maciej Garbowski, Krzysztof Gradziuk oraz wspomniany znakomity pianista Pablo Held. Płyta wydana nakładem Fundacji Słuchaj, będzie miała swoją oficjalną premierę w dniu 15.09.2020 r.

"Improcode" to zaskakujący album, w którym splata się wizja muzyki współczesnej w odniesieniu do wysublimowanej formy wiolinistyki. Płyta zawiera wiele różnych koncepcji dialogu i czterostronnych rozmów w obrębie tej stylistyki. Dużo jest w niej wolności i przestrzeni, która charakteryzuje zarówno współczesne idiomy jazzowe, jak i klasyczne. Indywidualny kod The Owl odznacza się niekonwencjonalnym podejściem do muzyki improwizowanej, a kiedy Marcin Hałat staje naprzeciw współgrających indywidualności, muzyka nabiera wyjątkowego znaczenia.


Marcin Hałat - skrzypek, improwizator, poruszający się między muzyką klasyczną, jazzową i improwizowaną. Urodzony w Beskidzie Śląskim w 1981 r. w rodzinie o bogatych tradycjach muzycznych. Jako mały chłopiec dorasta w otoczeniu muzyki ludowej, muzyki Fryderyka Chopina i dobiegających z radia dźwięków amerykańskiego jazzu. W wieku siedmiu lat rozpoczyna naukę w Szkole Muzycznej w Katowicach. Jego talent improwizacyjny odkrywa i zaprasza do współpracy Adam Makowicz. Marcin Hałat wybiera studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem skrzypka Henryka Gembalskiego oraz na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Roberta Kabary. Nawiązuje współpracę z Orkiestrą Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, z którą bierze udział w licznych krajowych i międzynarodowych nagraniach, koncertach i festiwalach.

Pracuje z najwybitniejszymi dyrygentami, są wśród nich: Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk, Christoph Eschenbach, Lorin Maazel, Valery Gergiev, Lawrence Foster, John Axelrood, Rafael Payare i Jurjen Hempel, oraz nagrywa dla takich wytwórni jak Sony Classical, DUX i Tv Arte. Jednocześnie realizuje wiele własnych projektów muzycznych - od muzyki ludowej, przez muzykę kameralną i muzykę improwizowaną. Współpracował z takimi artystami, jak: Grażyna Auguścik, Dorota Miśkiewicz, Włodzimierz Nahorny, Pianohooligan Piotr Orzechowski, Dominik Wania, Pablo Held, Adzik Sandecki, Joszko Broda i Atom String Quartet.

Jest liderem tria The Owl, które tworzy wraz z Krzysztofem Gradziukiem i Maciejem Garbowskim. W 2017 roku ich debiutancki album "On The Way" został wydany przez Fundację Słuchaj i doceniony zarówno w Polsce, jak i za granicą. Marcin Hałat jest stypendystą Ministra Kultury i Marszałka Województwa Śląskiego. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Muzyki w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...