Wednesday, June 10, 2015

I edycja festiwalu zJAZZd


Z największą przyjemnością przedstawiamy festiwal zJAZZd. Idea jaka wpłynęła na powstanie pierwszej edycji festiwalu to dopełnienie braku zabrzańskich wydarzeń kulturalnych o festiwal jazzowy, na którym zagoszczą zespoły z najwyższej półki zarówno debiutujące, jak i o utwierdzonej pozycji na polskim i światowym rynku muzycznym. Całość festiwalu osadzona jest w śląskich, górniczych klimatach (Kopalnia Guido, Sztolnia Królowa Luiza) wspierające wydarzenia o lokalny akcent oraz niezapomnianą i inspirującą atmosferę. W programie zahaczamy również o sferę edukacyjną i inne dziedziny sztuki. Mamy nadzieję, że festiwal swoją formą oraz programem trafi do odbiorców w każdym wieku i doświadczeniu muzycznym. 

Festiwal zainauguruje w czwartek spotkanie z najmłodszymi w formie warsztatów umuzykalniających w Kopalni Guido (www.kopalniaguido.pl). Zapraszamy na to wydarzenie dzieci w wieku 7 do 12 lat. Podczas warsztatów poznamy w muzycznej odsłonie bajki Disney’a oraz będziemy mogli zwiedzić każdy zakamarek korytarzy na poziomie 320 metrów pod poziomem morza.

Kolejnym wydarzeniem na naszym festiwalu jest piątkowy koncert tria RGG, również na poziomie 320 w zaprzyjaźnionej Kopalni Guido. Usłyszymy materiał z najnowszej płyty zatytułowanej Aura. „Muzyka RGG jest muzyką dla odbiorców aktywnych” – tak sami członkowie RGG charakteryzują swoją twórczość. Rzeczywiście, muzyki RGG trzeba słuchać, dopiero wówczas, gdy poświęcimy jej całą naszą uwagę, otwierają się przed nami światy, które dźwiękami kreuje to niezwykłe fortepianowe trio. Niezwykłe, gdyż przez 13 lat istnienia udało mu się stworzyć własny, niepowtarzalny styl. Nie jest to po prostu fortepian, któremu towarzyszy sekcja rytmiczna, ale trzech równouprawnionych muzyków, którzy wspólnie tworzą muzyczne opowieści. „AURA” jest w pewnym sensie syntezą dotychczasowych muzycznych doświadczeń tria, a jednocześnie krokiem ku czemuś nowemu. Tym razem muzycy otworzyli się na inspiracje płynące z bardzo różnych światów muzycznych: z muzyki sakralnej, z klasyki, z muzyki popularnej i oczywiście z jazzu. Wszystko powiązane jest jednak w całość, którą określa właśnie tytułowa „aura”, niepowtarzalny nastrój, jaki wywołuje w nas owa całość.

Płynnie po nastrojowym czasie w inspirujących komnatach Guido przeniesiemy się na sobotni plener. Muzeum Górnictwa udostępniło festiwalowi teren Sztolni Królowej Luizy. Miejsce to równie śląskie i górnicze co poprzedzająca Kopalnia. Podczas bardziej biesiadnej atmosfery niż wcześniej, przy grillowych smakołykach i napojach prosto z beczki będziemy mogli usłyszeć trzy zespoły, będą to:

- Unit Seven
- Piotr Budniak Essential Group feat. Piotr Wojtasik 
- Black Szabas

Poza koncertami na sobotnim wydarzeniu dzięki uprzejmości i współpracy z festiwalem Nowe Horyzonty wyświetlona zostanie etiuda „Siódemka” wyróżniona na ósmej edycji Filmu na Horyzoncie. Krótkometrażowy film nad którym reżyserią, zdjęcia i montaż objął Wojciech Leder. Krótki film przyniesie na moment refleksję nad tempem życia oraz konsekwencji decyzji, które codziennie podejmujemy.

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...