Wednesday, June 3, 2015

Tomasz Dabrowski FREE4ARTS - Six Months And Ten Drops - premiera 15.06.2015

Tomasz Dąbrowski FREE4ARTS

Tomasz Dąbrowski - trumpet, mutes
Sven Dam Meinild - baritone saxophone
Jacob Anderskov - grand piano
Kasper Tom - drums

Six Months And Ten Drops


BFREC041CD

Tomasz Dąbrowski - trębacz, kompozytor, improwizator. Wielokrotnie nagradzany artysta zarówno w Polsce, jak i za granicą. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako pierwszy Polak w historii, utytułowany nagrodą "Jazzowego Muzyka Roku" na wyspie Fyn, przyznawanego przez Związek Muzyków Jazzowych ­ Foreningen Af Fynske Jazzmusikere. Uczestnik programu "You Me Young Musicians Play Europe", którego zadaniem jest prezentacja najciekawszych osobowości muzycznych w Europie. W dorobku artystycznym ma 4 solowe płyty i dziesiątki albumów jako sideman i współlider. Tomasz jest przez krytyków wymieniany wśród najlepszych trębaczy i kompozytorów młodego pokolenia w Europie. Znany z nagrań grupy TOM TRIO [nominacja do Fryderyka 2013], serii koncertów S­O­L­O: "30 urodziny/30 miast/30 koncertów", projektów z Tyshawnem Sorey'em, Kris Davis i Andrew Drury. Dotychczasowe projekty odbiły się szerokim echem, otrzymując znakomite recenzje na całym świecie, co stało się przyczynkiem do tras koncertowych w Europie, Ameryce Północnej i Azji. Dąbrowski jest członkiem kolektywu muzycznego i wydawnictwa Barefoot Records.

Album "Six Months and Ten Drops" zawiera 7 kompozycji o ściśle określonej formie i jasno zakreślonych ramach. Muzyka inspirowana pieśniami tybetańskim, europejską muzyką Trzeciego Nurtu oraz skandynawskim podejściem do przestrzeni. Kompozycje napisane specjalnie z myślą o konkretnych muzykach w zespole, gdzie myślą przewodnią było uwypuklenie przede wszystkim ich oryginalności. W skład zespołu wchodzą duńscy muzycy: saksofonista i kompozytor Sven Dam Meinild, perkusista i bandleader Kasper Tom, oraz Jacob Anderskov - pianista, lider i kompozytor opisany jako "należący do najbardziej wyjątkowych artystów na współczesnej scenie światowej" (Jazz Podium, Niemcy).

Tomasz Dąbrowski tworzy kierując się instynktem, dobierając wyjątkowych muzyków do swoich zespołów, grup o nieczęsto spotykanym instrumentarium. Zaczynając od trio bez harmonicznego instrumentu, duetów z perkusją, trzyosobowych składów z fortepianem i perkusją, czy też gitarą i perkusją, kończąc na koncertach solo. Poszukiwacz nowych form, tekstur, brzmień i środków wyrazu. Dąbrowski udowadnia ze to co niekonwencjonalne może mieć bardzo wyraźny kolor i jest piękne, wzbogacone unikalnym brzmieniem Tomasza Dąbrowskiego.

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...