Sunday, July 5, 2015

Singer Jazz Festival 2015


W ramach dwunastej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera już po raz drugi odbędzie się cykl imprez jazzowych pod hasłem „Singer Jazz Festival”. Wydarzenia tegorocznego festiwalu jazzowego będą prezentować dokonania żydowskich muzyków i kompozytorów oraz obecne w jazzowych formach artystycznych motywy muzyki żydowskiej. Singer Jazz Festival potrwa 8 dni, od niedzieli 23 sierpnia do niedzieli 30 sierpnia 2015 r. i będzie obejmował 13 wydarzeń – koncertów i spotkań wokół tematyki jazzowej.

Od początku ery jazzu, czyli od ponad stu lat, muzycy żydowscy odgrywali niezwykle ważną rolę w rozwoju tego gatunku jako formy sztuki. Nieodłącznie towarzyszące narodowi żydowskiemu trudy w wielu aspektach przypominały próby, których doświadczali twórcy jazzu – Afroamerykanie. Dlatego też nie dziwi fakt, że muzycy żydowscy, poza Afroamerykanami, tworzyli największą grupę kulturowo-etniczną, która nie tylko grała jazz, ale poświęciła mu także swoje życie.

Singer Jazz Festival składa hołd tymże artystom, prezentując szeroki wybór stylów i form jazzowych powstałych w różnych krajach, w których jazz w wykonaniu żydowskim rozkwitał i kreował nową, przełomową jakość, rozszerzając granice możliwości muzycznej ekspresji. W Polsce jazz przeżywa obecnie renesans, dlatego też w wydarzeniu weźmie udział wielu wspaniałych polskich muzyków jazzowych. Zagrają oni koncerty i wezmą udział w nieformalnych jam sessions, które odbędą się zarówno w znanych klubach, jak i na kameralnych imprezach. Motywem przewodnim wszystkich występów będzie jazz w wydaniu żydowskim, który jest inspiracją wielu współczesnych polskich jazzmanów. Gościem specjalnym festiwalu będzie Albert Beger – jeden z liderów izraelskiej sceny jazzowej.

Singer Jazz Festival odbywa się pod dyrekcją artystyczną Adama Barucha, znanego krytyka, organizatora i działacza muzycznego – prawdziwej osobistości świata jazzu, którego aktywna obecność na scenie muzycznej trwa już kilka dziesięcioleci. Program konsultował Tomasz Łuczak, aktywista młodej sceny jazzowej w Polsce.

Singer Jazz 2015 – Program wydarzeń

1. Albert Beger – The Soundtrack of My Life (Ścieżka głosowa mojego życia)
Niedziela, 23 sierpnia 2015, godz.13.00; Klub Mamele, Plac Grzybowski 12/16

Podczas spotkania tegoroczny gość specjalny Singer Jazz Festival Albert Beger – izraelski saksofonista i flecista, kompozytor i lider składów muzycznych, a przede wszystkim, jeden z najbardziej rozpoznawalnych muzyków izraelskiej sceny jazzowej – będzie opowiadać i swoim życiu, i o drodze rozwoju muzycznego, jaką przebył. Odpowie także na pytania uczestników spotkania.

2. Jazz Undercurrent (Jazz pod prąd)
Poniedziałek, 24 sierpnia 2015, godz. 17.00; Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Spotkanie z przedstawicielami polskiej sceny jazzowej działającej poza głównym nurtem machiny komercyjnej: właścicielami wytwórni, organizatorami festiwali, dziennikarzami i innymi działaczami alternatywnej sceny jazzowej. Dyskusję poprowadzi Adam Baruch, dyrektor artystyczny Singer Jazz Festival.

3. Oleś Brothers & Albert Beger – koncert otwierający
Poniedziałek, 24 sierpnia 2015; godz. 21.30; Klub Pardon To Tu, Plac Grzybowski 12/16

W koncercie otwierającym Singer Jazz Festival, wraz z izraelskim saksofonistą Albertem Begerem, wystąpią Bartłomiej i Marcin Oleś – duet braci jazzmanów, tworzących najlepszą obecnie sekcję rytmiczną polskiego jazzu.

4. ELMA & Albert Beger
Wtorek, 25 sierpnia 2015, godz. 22.00; Klub Pardon To Tu, Plac Grzybowski 12/16

Polska wokalistka, improwizatorka i kompozytorka ELMA – sensacyjne, ubiegłoroczne odkrycie polskiej sceny jazzowej – wystąpi w improwizowanym duecie z izraelskim saksofonistą Albertem Begerem.

5. Stankiewicz Plays Bronisław Kaper
Środa, 26 sierpnia 2015; godz. 18.30; Synagoga Nożyków, ul. Twarda 6

Wybitny polski pianista, kompozytor i pedagog Kuba Stankiewicz, wraz ze swoim trio, wykona utwory Bronisława Kapera, amerykańskiego kompozytora wywodzącego się z rodziny polskich Żydów. Koncert jest kontynuacją projektu poświęconego amerykańskim twórcom polskiego pochodzenia, który Stankiewicz rozpoczął w ostatnich latach, grając muzykę Victora Younga.

6. Swinging Jewish Warsaw: Kayah / Katarzyna Nosowska / Gołda Tencer / Jan Smoczyński
Środa, 26 sierpnia 2015; godz. 20.00; Duża scena Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16)

Warszawa, w latach pomiędzy pierwszą i drugą wojną światową, była epicentrum kultury żydowskiej. Wiele spośród piosenek, które wówczas rozbrzmiewały w klubach i kabaretach, są wciąż nieśmiertelnymi przebojami. Koncert, według pomysłu Adama Barucha, opracowany artystycznie i muzycznie przez Jana Smoczyńskiego, jest hołdem dla muzyki tamtego okresu.

7. Jachna/Tarwid/Karch Trio & Albert Beger
Środa, 26 sierpnia 2015; godz. 22.00, Pardon To Tu Club, Plac Grzybowski 12/16

Jeden z najlepszych polskich zespołów jazzowych, prowadzony przez trębacza Wojciecha Jachnę, pianistę Grzegorza Tarwida i perkusistę Alberta Karcha zaprezentuje utwory ze swojego sensacyjnego, debiutanckiego albumu „Sundial”. W drugiej części koncertu do tria dołączy znakomity izraelski saksofonista Albert Beger.

8. Pezda/Gawęda Duo & Albert Beger
Czwartek, 27 sierpnia 2015; godz. 22.00; Klub Mamele, Plac Grzybowski 12/16

Jeden z najciekawszych młodych polskich duetów jazzowych, tworzony przez saksofonistę Sławomira Pezdę i pianistę Mateusza Gawędę, zaprezentuje własną muzykę, po czym – w drugim secie – dołączy do niego izraelski saksofonista Albert Beger.

9. Behind All Words – The Poetry of Rose Ausländer – Paul Brody's Sadawi
Piątek, 28 sierpnia 2015; godz. 20.00; Duża scena Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16

Założony przez Paula Brody’ego, eksperymentujący i łączący elementy jazzu, muzyki klezmerskiej i muzyki świata, zespół Sadawi zaprezentuje niezwykle interesującą mieszankę muzyki improwizowanej – energetycznej, ale też bardzo emocjonalnej.

10. The Love And Beauty Seekers & Albert Beger
Piątek, 28 sierpnia 2015; godz. 22.00; barStudio, Plac Defilad 1 PKiN

Młode polskie trio jazzowe, w skład którego wchodzą saksofonista Jędrzej Łagodziński, basista Franciszek Pospieszalski i perkusista Szymon Gąsiorek, na co dzień mieszkający i studiujący w Kopenhadze, w pierwszym secie zaprezentuje swoją własną muzykę. W drugim do zespołu dołączy izraelski saksofonista Albert Beger.

11. Recital Jeleny Kuljić
Sobota, 29 sierpnia 2015, godz. 14.00, Scena na piętrze Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16

Jelena Kuljić to pochodząca z Serbii i mieszkająca na stałe w Niemczech aktorka i piosenkarka. Studiowała śpiew w Instytucie Jazzu w Berlinie. Od września 2015 należy do zespołu teatru Kammerspiele w Monachium. Jest liderką zespołów Yelena K & The Love Trio, współtworzy także zespoły KUU! oraz Z-Country Paradise.

12. Jazzpospolita & Albert Beger – koncert zamykający
Sobota, 29 sierpnia 2015; godz. 22.00; Café Kulturalna, Plac Defilad 1 PKiN

Jazzpospolita, jeden z najbardziej znanych i lubianych polskich zespołów jazzowych zaprezentuje muzykę ze swojej ostatniej płyty „Jazzpo!” – żywiołową i wyrafinowaną, dopracowaną w każdym szczególe. W drugiej części koncertu połączą siły z izraelskim saksofonistą Albertem Begerem.

13. Trzecia Fala Jazzu – spotkanie autorskie Łukasza Strzelczyka
Niedziela, 30 sierpnia 2015; godz.14.00; Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Spotkanie omawiające dokonania tzw. „Trzeciej Fali Jazzu” – awangardowego ruchu w polskim jazzie lat 80. – z udziałem legendarnych działaczy i muzyków tamtego czasu: Andrzeja Mitana, Wojciech Konikiewicza, i Janusz Yaniny Iwańskiego. Inicjator spotkania, młody działacz, producent i badacz alternatywnej sceny jazzowej w Polsce, Łukasz Strzelczyk zaprezentuje zebrane przez siebie materiały. Spotkaniu przewodniczyć będzie Adam Baruch.

2 comments:

  1. Nie zapominajmy o Plenerowym Festiwalu na warszawskiej Starówce!

    http://www.kreatywna.pl/kultura/muzyka/na-warszawskiej-starowce-znowu-zabrzmi-jazz/

    ReplyDelete
  2. Nie zapominajmy o letnim festiwalu jazzu na warszawskiej Starówce!

    http://www.kreatywna.pl/kultura/muzyka/na-warszawskiej-starowce-znowu-zabrzmi-jazz/

    ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...