Wednesday, November 1, 2017

Leszek Możdżer i Hubert Zemler - listopad w Mediatece


Przed nami listopad i długie jesienne wieczory, z których kilka warto spędzić w Mediatece. W ramach sezonu koncertowego Orkiestry AUKSO zostały zaplanowane  3 wydarzenia koncertowe i 1 warsztaty dla dzieci. 4 soboty/4 wyjątkowe muzyczne spotkania/4 cykle programowe: AUKSO MODERN, NEXT WAVE, POLISH SOUNDS oraz AUKSO4KIDS. Do zobaczenia w Tychach!

04.11 | godz. 19:30
AUKSO PLAYS MOŻDŻER

Leszek Możdżer – fortepian
Marek Moś – dyrygent

Leszek Możdżer dał się poznać jako wszechstronny pianista, taki co to i jazz przenicuje, yass z niego czyniąc (to z Miłością, oczywiście), i Chopina zinterpretuje w przystępny sposób, i z muzyką rockową sobie poradzi, czy to igrając z repertuarem Nirvany, czy akompaniując Davidowi Gilmourowi, pierwszej gitarze Pink Floyd. Ale jest Możdżer nie tylko wprawnym interpretatorem – jego kompozycje potrafią zachwycić lekkością, która ucieka od banału. Łatwo to sprawdzić na wydanej płycie "Seven Pieces for Improvising Piano and Strings", nagranej z towarzyszeniem AUKSO, zawierającej oprócz kompozycji Henryka Mikołaja Góreckiego autorskie utwory Możdżera na fortepian i orkiestrę. Koncert odwoływał się będzie głównie do tego materiału, ale nie zabraknie też rzeczy nowszych, skomponowanych przez pianistę przy okazji niedawnej współpracy z Holland Baroque Ensemble.


11.11 | godz. 19:00
HUBERT ZEMLER

Hubert Zemler - instrumenty perkusyjne

"Najpiękniejszą rzeczą w muzyce jest improwizacja, która wymaga silnej autodyscypliny" – uważa i zarazem najlepiej podsumowuje swój styl gry. Kiedy trzeba jest bezwzględnie podporządkowany partyturze, ale potrafi też improwizować, jak niewielu na tym instrumencie. Jeśli więc komuś mogłoby się wydawać, że solowy album perkusisty może być nudny lub jednowymiarowy - "Puppation of Dissonance" przyprawi go o zawrót głowy. Zemler objawia się na płycie nie tylko jako znakomity interpretator (wziął się za bary z „Waves” Pera Nørgårda i „Music for Pieces of Wood” Steve’a Reicha), ale też pomysłowy kompozytor i aranżer, wzbogacający partie perkusji brzmieniem syntezatora, efektami i samplami. Do tej pory bohater drugiego tła – znany m.in. ze współpracy z Incarnations czy Natalią Przybysz – swoim drugim albumem solowym Hubert Zemler wybił się na niepodległość.

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...