Friday, April 19, 2019

Paweł Szamburski - Ceratitis Capitata Tour


Klarnecista Paweł Szamburski wyrusza w ogólnopolską trasę koncertową. Zaprezentuje materiał z debiutanckiego albumu "Ceratitis Capitata" z muzyką liturgiczną pięciu religii basenu Morza Śródziemnego. Będzie to swoiste pożegnanie tytułu, gdyż jesienią 2019 ukazuje się drugi album Szamburskiego "Homo Ludens". Specjalnie na tę okazję muzyk przygotował limitowany dodruk albumu w serii Supported by Lado ABC.

06.05 Gierałtowice / Home Concert
07.05 Kraków / Betel
08.05 Łódź / Format
09.05 Toruń / Kulturhauz
10.05 Gdańsk / Kolonia Artystów
18.05 Rawicz / Muzeum Ziemi Rawickiej
23.05 Bydgoszcz / Mózg
24.05 Gorzów Wlkp. / Dym Festiwal
25.05 Wrocław / Tajne Komplety
26.05 Poznań / Pies Andaluzyjski
30.05 Warszawa / Spatif

"Ceratitis Capitata" to gatunek muchy, która objada się i wyrządza różnego rodzaju szkody owocom flory śródziemnomorskiej. Być może to jej daleka kuzynka wleciała któregoś słonecznego dnia do kościoła w Błoniach pod Tarnowem gdzie Paweł Szamburski nagrywał swój solowy album. Podejmował on wątki liturgiczne wielkich religii basenu Morza Śródziemnego i odżywiał klarnet owocami tamtych sakralnych tradycji muzycznych. W swojej grze oraz pracy z instrumentem wykorzystał odniesienia, motywy melodyczne, a także ekspresję i ornamentykę chórów prawosławnych, muzyki sufickiej, żydowskiej, a także bahaizmu czy chorału gregoriańskiego. Klarnet w swej barwie i plastyczności artykulacyjnej zbliżony do ludzkiego głosu pozwolił na niezwykle ciekawą interpretację melodii oraz śpiewu różnych tradycji i kultur. Artysta mimo oczywistych dyferencji starał się odnaleźć ich rdzenne podobieństwa oraz głęboką muzyczną, duchową spójność. Czy wyrządził szkody? Jedno jest pewne - mucha bzyczała głośno, ale w pewnym momencie zaprzyjaźniła się z dźwiękami i spoczęła w bezruchu. Pozwoliła słuchać i grać.


Paweł Szamburski – artysta od 20 lat aktywny na scenie muzyki niezależnej, skupionej głównie wokół środowiska wytwórni Lado ABC. Z zespołem Bastarda we współczesny sposób reinterpretuje muzykę dawną i średniowieczną, w duecie SzaZa działa na polu interdyscyplinarnym. Komponuje dla filmu, teatru, kina niemego oraz słuchowisk radiowych.

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...