Saturday, March 14, 2015

Premiera nowej płyty RGG 14.04.2015 !!!

RGG

Łukasz Ojdana - piano
Maciej Garbowski - double bass
Krzysztof Gradziuk - drums

Aura

OKeh Records
„Muzyka RGG jest muzyką dla odbiorców aktywnych” - tak sami członkowie zespołu charakteryzują muzykę, którą tworzą. Rzeczywiście, muzyki RGG trzeba słuchać, dopiero wówczas, gdy poświęcimy jej całą naszą uwagę, otwierają się przed nami światy, które dźwiękami kreuje to niezwykłe fortepianowe trio. Niezwykłe, gdyż przez 11 lat istnienia udało mu się stworzyć własny, niepowtarzalny styl. Nie jest to po prostu fortepian, któremu towarzyszy sekcja rytmiczna, ale trzech równouprawnionych muzyków, którzy wspólnie tworzą muzyczne opowieści. Płyty RGG nie są zbiorami kilkunastu utworów, ale całościami, w których muzyce opowiadają różne historie. Nie jest zresztą przypadkiem, że słowo opowieść pojawiało się kilkakrotnie w tytułach ich poprzednich albumów.

Najnowsza płyta RGG, zatytułowana „Aura”, to w pewnym sensie synteza dotychczasowych muzycznych doświadczeń tria, a jednocześnie krok ku czemuś nowemu. Tym razem muzycy otworzyli się na inspiracje płynące z bardzo różnych światów muzycznych: z muzyki sakralnej, z klasyki, z muzyki popularnej i oczywiście z jazzu. Wszystko powiązane jest jednak w całość, którą określa właśnie tytułowa „aura”, niepowtarzalny nastrój, jaki wywołuje w nas owa całość. Muzycy nie chcą nam zresztą niczego narzucać. Jak sami mówią: „Abstrakcyjność stanowiąca o pięknie dzieła to różnorodność i wolność nie tylko wykonawcza, ale również wolność subiektywnego postrzegania kompozycji przez odbiorcę. Melodia zapisana w czasie smutku czy roztargnienia może wywoływać w odbiorcy poczucie radości, kojarzyć się z pięknymi chwilami z czasu dzieciństwa. I niech tak zostanie, bo to jeden z nieodzownych elementów ponadczasowości muzyki i sztuki w ogóle”. Warto sprawdzić, jakie światy otworzy przed nami opowieść zapisana dźwiękami na płycie „Aura”. Każdy z nas własnym życiem pisze przecież odrębną historię, a muzyka RGG może nam pomóc w odkrywaniu nowych, nieoczekiwanych barw naszej życiowej opowieści.

Płyta wydana nakładem wytwórni OKeh Records będzie miała swoją światową premierę 14 kwietnia 2015. Tym samym RGG po 15 latach swojej aktywności dołączy do grona polskich artystów o międzynarodowym potencjale wydawniczym. Artystami zrzeszonymi w wytwórni sygnowanej logiem OKeh oprócz RGG są: Sonny Rollins, Dave Holland, Bill Frisell, Dhafer Youssef, Nils Peter Molvaer, David Sanborn, John Medeski, Michel Camilo, Jeff Ballard i The Bad Plus. Artyści - ambasadorzy muzyki o osobowościach, które w znaczącym stopniu wpłynęły na rozwój idiomu jazzowego we współczesnej kulturze muzycznej świata.Lista utworów:

1. Adivinanza
2. Without Eight
3. Letila Zozula
4. Walking Batterie Woman
5. Don't Give Up
6. Pulsar
7. Divisi
8. W.R.U.
9. Encontros e Despedidas
10. Arytmia
11. Fabula
12. Liryka Śpiącego
13. Crucem Tuam
14. Whirl
15. Sacrum Convinium

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...