Tuesday, March 31, 2015

Bartłomiej Oleś & Tomasz Dąbrowski - Chapters (2015)

Bartłomiej Oleś & Tomasz Dąbrowski

Bartłomiej Oleś - drums
Tomasz Dąbrowski - trumpet

Chapters

FM 15-012
By Mateusz Magierowski

Braci Olesiów - perkusistę Bartłomieja i kontrabasistę Marcina zwykło się postrzegać nieomal jako jeden muzyczny organizm. Nie powinno to jednak dziwić, biorąc pod uwagę zarówno stopień wypracowanego przezeń muzycznego porozumienia, jak i będącą jego efektem liczbę wspólnych przedsięwzięć artystycznych, znaczonych kolejnymi wysokiej klasy krążkami. Można wśród nich odnaleźć tak płyty nagrane z legendami polskiego jazzu (Andrzej Przybielski) jak i tuzami międzynarodowej sceny jazz/impro - by wspomnieć Theo Jorgensmanna, Kena Vandermarka, Kenny'ego Wernera czy Erika Friedlandera. Projekty realizowane przez braci z osobna to przede wszystkim nagrania solowe, by wspomnieć w tym miejscu "Free Drum Suite" Bartłomieja czy aranżacje muzyki Ornette'a Colemana na kontrabas solo w wykonaniu Marcina.

Najnowsza płytowa propozycja, na której perkusję Bartłomieja usłyszeć można bez nieomal nieodłącznego towarzystwa kontrabasu Marcina nie jest jednak nagraniem solowym, co sugerować może chociażby okładkowe zdjęcie, z którego spogląda na słuchacza autor niemal wszystkich zarejestrowanych na krążku kompozycji. Jego muzycznym towarzyszem stał się tym razem jeden z najbardziej utalentowanych i płodnych artystycznie polskich trębaczy jazzowych - Tomasz Dąbrowski, mający na koncie projekty z postaciami formatu Tyshawna Soreya czy Pheeroana akLaffa.

Analizując architekturę kompozycji Olesia można mieć nieodparte wrażenie, że charakterystyczny sound Dąbrowskiego świetnie dopełnia specyficzny nastrój zapisanej na "Chapters" muzyki, w której leniwa melancholia przeplata się z intensywniejszymi, nasyconymi brzmieniowo eskapadami. Wiele jest podczas tego godzinnego dialogu momentów, kiedy to obaj muzycy operują  zgodnie w jednym ze stylistycznych idiomów. To nie one jednak, a kontrapunkty, w których wyrazista rytmika Olesia zderza się z refleksyjną, przytłumioną trąbką Dąbrowskiego stanowią w moim przekonaniu największy atut zapisanej na tej płycie muzyki. Bartłomiej Brat  - pomysłodawca całego projektu sprawdza się nań nie tylko jako  lider z przysłowiowym "nosem" do współpracowników czy wzięty kompozytor, ale dowodzi również swojej mocnej pozycji w czołówce polskiej jazzowej perkusji.  Imponuje zarówno wówczas, kiedy z precyzją tworzy zróżnicowaną strukturę rytmiczną całości, jak i podczas frapujących zabaw barwą.

"Chapters" to spójna, ale jednocześnie obfitująca w szereg intrygujących brzmieniowych faktur oraz harmonicznych kontrastów propozycja, co czyni zeń wart dogłębnego przestudiowania rozdział w twórczości tak Olesia, jak i Dąbrowskiego. 

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...