Sunday, January 24, 2016

The Tomasz Stańko Experience


The Tomasz Stańko Experience (PL/DK/NO/FI/ISL)

Copenhagen Jazz Festival prezentuje we współpracy z Ambasadą RP, Copenhagen Jazzhouse i klubem Dexter w Odense specjalne spotkanie z jedną z ikon europejskiego jazzu na czele międzynarodowego zespołu młodych muzyków. 

Koncerty odbędą się w następujących dniach:

17 lutego - Copenhagen Jazzhouse, Kopenhaga
18 lutego - Dexter, Odense
19 lutego - The Village, Kopenhaga (zamknięty koncert dla zaproszonych gości)

Skład:
Tomasz Stańko - trąbka
Artur Tuźnik - fortepian
Tomasz Dąbrowski - trąbka
Martin Fabricius - wibrafon
Johanna Sulkunen - wokal
Stian Swensson - gitara
Richard Anderson - bas
Radek Wośko - perkusja
Snorri Sigurdarsson - trąbka
Thomas Hass - saksofon

Tomasz Stańko jest uważany słusznie za jednego z najwybitniejszych trębaczy jazzowych w Europie i na świecie. Wszechstronny muzyk, który w ciągu swojej długiej kariery przenosił się między awangardą i lirycznym pięknem. Urodził się w 1942 roku w rozdartym wojną kraju, by już we wczesnych latach 60. być ważnym głosem na żywiołowej polskiej scenie jazzowej. W bardzo młodym wieku wziął udział w nagraniu płyty Krzysztofa Komedy "Astigmatic" (1966), będącej kamieniem milowym. Stąd droga była już prosta aby stać się popularnym muzykiem sceny światowej, który grał z takimi postaciami jak Cecil Taylor czy Dave Holland.

Stańko jest uważany za jednego z pionierów europejskiego free jazzu, a w 1970 roku został on również członkiem międzynarodowego Globe Unity Orchestra - zespołu, który tworzyło szereg najważniejszych współczesnych europejskich muzyków free jazzu. Stańko nie ograniczał się jednak tylko do free jazzu. Pracował z klasycznymi kompozytorami jak Krzysztof Penderecki, natomiast jako lider własnych projektów, wyróżnił się on wieloma doskonałymi wydawnictwami w ramach lirycznego jazzu - szczególnie dla wytwórni ECM. Jednym z nich była płyta "Dark Eyes" z 2009 roku, z zespołem złożonym z bardzo ciekawych muzyków skandynawskich. Stańko wystąpił także w kilku ścieżkach dźwiękowych, w tym dla amerykańskiego serialu "Homeland".

W zespole The Tomasz Stańko Experience mistrza można usłyszeć w żywym dialogu z inspirującym zespołem młodych sił z europejskiego jazzu i muzyki improwizowanej. Ta grupa muzyków spotkała się podczas tzw. Summer Session 2015, czyli corocznego zjazdu profesjonalnych muzyków jazzowych, organizowanego przez duński związek jazzowy Jazz Danmark, gdzie pod kierownictwem Tomasza Stańki pracowała nad materiałem złożonym z kompozycji członków zespołu, a szczególnie nad utworami mistrza. Występ w sumie 10 osób na scenie, wysoce kompetentnych muzyków z Danii, Norwegii, Finlandii, Islandii i oczywiście Polski jest dla słuchacza doświadczeniem muzycznym. Wydarzenie interesujące zarówno dla starych fanów "polskiego Milesa Davisa", ale również dla tych, którzy chcą się wybrać w ekscytującą podróż przez kalejdoskop europejskiego środowiska jazzowego.

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...