Tuesday, January 5, 2016

NAK Trio - The Other Side Of If (2015)

NAK Trio

Dominik Wania - piano
Michał Kapczuk - bass
Jacek Kochan - drums

The Othe Side Of If

DMCHR71154
By Maciej Krawiec

Z triem NAK w składzie z Jackiem Kochanem na perkusji, Dominikiem Wanią na fortepianie i Michałem Kapczukiem na kontrabasie miałem okazję zetknąć się po raz pierwszy na festiwalu Warsaw Summer Jazz Days w 2014 roku. Działo się to w ostatni dzień tego wydarzenia, już po występie głównej gwiazdy. Na widowni było już co najwyżej kilkadziesiąt osób, które stały się w ten sposób świadkami jednego z najlepszych koncertów tamtej edycji festiwalu. Gdy myślę o tamtym wydarzeniu, wspominam wyrafinowaną strukturę utworów, frapujący intelektualizm w grze artystów oraz ich pełne pomysłów muzykowanie. Te retrospektywne myśli idą w parze z tym, jak odbiera się pierwszą wspólną płytę zespołu: zarejestrowany w Kolonii album "The Other Side Of If".

Składają się na niego kompozycje Kochana, który przywołuje w ich kontekście inspiracje Bartókiem, Coplandem i Lutosławskim. I właśnie "kompozycja" wydaje mi się słowem-kluczem w myśli, jaką realizuje NAK Trio. Utwory zaprojektowane są z budzącą respekt precyzją. Linie, zakrzywienia i nieregularności fraz składają się na wykoncypowaną architekturę, którą włada autorska logika Kochana. Owe konstrukcje buduje z Wanią i Kapczukiem, panując w skupieniu nad natężeniem, fakturą i ekspozycją swych instrumentów.

Ze względu na ów prymat kompozycji i klarownych założeń formalnych, niewątpliwa jest pewna sterylność muzyki zespołu. Mamy wprawdzie do czynienia z jazzem, obecne są partie solowe, ale to, co skomponowane, zdecydowanie dominuje. Matematyka bierze tym samym górę nad metafizyką. Nie jest to jednak zarzut – tematy Kochana są bowiem znakomite, jakby kubistyczne, niewolne od ekspresjonistycznych kontrastów, zaś wykonawstwo całego tria na najwyższym poziomie. "The Other Side Of If" nie dostarczy więc słuchaczowi nadmiaru przystępnych emocji, ale bez wątpienia zaintryguje dramaturgią utworów i wykonawczą maestrią.

1 comment:

  1. Hi! Polish Jazz is the best resource to jazz on the internet. Even though I´m immensly happy that mr Baruch and others write in english (and I´m well aware of the fact that most of your readers know polish) - could there be more of parallell reviews? Google translate is still too poor - in NAK trio for example - Jackie Chan is playing drums. I´m not kidding, look for yourself! :-) Best wishes, Martin, Sweden

    http://tinyurl.se/naktrio

    ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...