Wednesday, October 7, 2015

Festival Źródła Nowych Talentów jazz & literatura 2015 - przedstawiamy artystów


Serdecznie zapraszamy na pierwszą edycję Festiwalu Źródła Nowych Talentów jazz&literatura 2015. Festiwal trwać będzie w dniach od 7 do 11 października i odbędzie się w różnych obiektach kultury w Chorzowie. W trakcie pięciu dni festiwalowych będzie można uczestniczyć w inspirujących warsztatach literackich i muzycznych oraz niezwykłych koncertach, które pokażą różne odcienie jazzu i jego szeroko rozumiane obrzeża, zahaczając o muzykę etniczną, folk, world music, ethno jazz, nu-jazz, muzykę elektroniczną. Zgodnie z założeniami festiwal będzie prezentować muzyczne i literackie talenty artystów wybitnych, a jednak bliżej nieznanych lokalnej społeczności. Ideą Festiwalu jest również wyławianie talentów wśród uczestników warsztatów i pomaganie im w dalszym rozwoju poprzez plan mecenatu. Festiwal pragnie promować Chorzów jako miejsce mające swój udział w kreowaniu kultury. Ma nadzieję integrować i pobudzać do aktywności lokalną społeczność.

Festiwal Źródła Nowych Talentów jazz&literatura jest wspólną inicjatywą Miejskiego Domu Kultury „Batory” reprezentowanego przez Dyrektora Tomasza Ignalskiego oraz New Talents’ Resources Marzena Anioł i powstał w porozumieniu z Miastem Chorzów.

Program Festiwalu:

MIFRÁS - 9 października (piątek) g. 21.00
Klub Szuflada 15/Furheart Gallery, ul. Wolności 15, Chorzów
Bilety: 15 zł

POMIANOWSKA & KINIOR „SMOK DWUGŁOWY” - 10 października (sobota), g. 19.00 
MDK Batory, ul. Stefana Batorego 6, Chorzów
Bilety: 20 zł / 30 zł (w dniu koncertu)

MONIKA LIDKE - 11 października (niedziela) g. 18.00
MDK Batory, ul. Stefana Batorego 6, Chorzów
Bilety: 30 zł / 40 zł (w dniu koncertu)

KARNET NA WSZYSTKIE KONCERTY: 45 zł

Warsztaty (wstęp wolny, konieczne wcześniejsze zapisy):

literackie – „warsztaty z mistrzem reportażu” – szkoła reportażu z Jolantą Krysowatą
7 października (środa) g. 16.00-18.00 & 8 października (czwartek) g. 16.00-18.00
Furheart Gallery, ul. Wolności 15, Chorzów

muzyczne – „instrumenty smyczkowe różnych muzycznych tradycji świata” – zajęcia instrumentalne z prof. Marią Pomianowską
8 października (czwartek) g. 17.00-19.00 & 9 października (piątek) g. 16.30-18.30
MDK Batory, ul Stefana Batorego 6, Chorzów

muzyczno-literackie dla dzieci – „jak bawić się muzyką i słowem”- terapia przez zajęcia z muzyką i słowem – Ania Broda
8 października (czwartek) g. 15.00-17.00
MDK Batory, ul Stefana Batorego 6, Chorzów

9 października (piątek) g. 15.00-17.00
Ośrodek Integracji Społecznej przy Stowarzyszeniu na Rzecz Rodziny, ul. Pudlerska 22, Chorzów.


Berliński kwartet Mifrás to harmoniczna wolność pozwalająca na eksplorowanie niezbadanych terenów jazzu i na powroty na tradycyjny grunt z domieszką elementów muzyki śródziemnomorskiej i afrykańskiej. To zaproszenie do wspólnego żeglowania po oceanie kolorów i nastrojów ukrytych w kameralnym zestawieniu czterech muzyków bez granic. Skład zespołu: Tom Dayan - perkusja, Paul Kleber - kontrabas, Markus Ehrlich – saksofon, Nils Marquardt - puzon.


"Smok Dwugłowy" to międzygatunkowe spotkanie dwóch wielkich, pozamainstreamowych, osobowości muzycznych - królowej polskiego folku i twórcy stylu Flap. Uzyskany efekt przełożył się na fascynujący kolaż muzyki źródeł ze współczesną sztuką i idealne współgranie elektroniki z akustycznym brzmieniem instrumentów etnicznych. Artyści łączą elementy new wave'u, ambientu, muzyki etnicznej i jazzu. Maria Pomianowska - fidel płocka, suka biłgorajska, gadułka, morin-hur, wokal. Włodzimierz "Kinior" Kiniorski - saksofon, klarnet, perkusjonalia, aranżacje elektroniczne.


Wokalistka i autorka tekstów, Monika Lidke, urzeka swoim ciepłym, subtelnym głosem. Łączy jazz i folk z latynoamerykańskimi brzmieniami, tworząc świeże, oryginalne kompozycje, trafiające do serc słuchaczy. Skład zespołu: Monika Lidke – wokal & gitara akustyczna, Kristian Borring – gitara elektryczna, Tim Fairhall – kontrabas, Chris Nickolls – perkusja. Zespół rezyduje w Londynie.

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...