Tuesday, October 27, 2015

Trio Kołakowski:Wykpisz:Korelus feat. David Liebman gra Schönberga


Trio Kołakowski:Wykpisz:Korelus z gościnnym udziałem amerykańskiego saksofonisty Davida Liebmana wystąpi 9 listopada na festiwalu Azoty Jazz Contest w Tarnowie (Tarnowskie Centrum Kultury) oraz 10 listopada w Akademii Muzycznej w Katowicach (Ars Cameralis),  prezentując przedpremierowo materiał "Sześciu Małych Utworów Fortepianowych op. 19" Arnolda Schoenberga. Ten sam program, ale już bez udziału Liebmana, trio wykona również na koncertach: 20 listopada w Rudzie Śląskiej (MCK) i 21 listopada w Bielsku-Białej (Kombinat#1).

"Sześć małych utworów na fortepian op.19 Schoenberga" – idea trawestacji atonalnego dzieła na grunt muzyki improwizowanej powstała w wyniku łączenia współczesnej muzyki jazzowej oraz muzyki klasycznej. W prezentowanym materiale, muzycy czerpiąc z kompozycji Schoenberga, poddają je dekonstrukcji, starając się przedstawić klasyczny utwór atonalny w nowym świetle.

Tym programem trio Kołakowski:Wykpisz:Korelus wywalczyło zwycięstwo w konkursie Open Jazz towarzyszącym festiwalowi Warsaw Summer Jazz Days 2015. Koncert tria podczas WJSD został zarejestrowany przez Telewizję Polską i będzie miał premierę na jesień. Płyta z prezentowanym materiałem w wersji studyjnej ukaże się wiosną 2016.

Mateusz Kołakowski – pianista, w 2002 roku otrzymał "Jazzowego Fryderyka" oraz zdobył nagrodę "The Most Promising Performer" na Jazzowym Konkursie Pianistycznym im. M. Solala w Paryżu. Wydał dwie solowe płyty: „14th Spring” i „Ad Libitum". W 2008 r. wystąpił w Nowym Jorku z Dave'em Liebmanem, a wydana z tego koncertu płyta "Live at Jazz Standard" otrzymała nagrodę "Gwarancja Kultury 2009". Koncertował na Kubie, w Indiach, Kenii, Chile oraz w Europie.


Alan Wykpisz – kontrabasista, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Student Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest członkiem High Definition Quartet, z którym był nominowany do nagrody Fryderyk 2014. Laureat wielu konkursów m.in.: Jazz Hoeilaart 2011, Bass2012 Copenhagen, Tarnów International Jazz Contest 2014. Trzykrotny stypendysta Ministra Kultury oraz laureat nagrody „Debiut Śląski”.


Bartłomiej Korelus – perkusista, założyciel zespołu. Swój warsztat perkusyjny rozwija pod kierunkiem Krzysztofa Gradziuka. Inspiracji szuka zarówno na polu muzyki klasycznej oraz jazzowej. jak i sztuk plastycznych czy literatury. Istotną rolę w jego grze oraz podejściu do sztuki stanowi element duchowości.

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...