Sunday, February 28, 2016

5 wieczorów z Peterem Brötzmannem w Pardon, To Tu !!!


6-go marca swoje 75. urodziny będzie obchodził jeden z najważniejszych improwizatorów, saksofonista i malarz Peter Brötzmann. Tego dnia (i przez kolejne cztery) w Pardon, To Tu będziemy mieli możliwość usłyszeć tego wielkiego artystę wraz z innymi wybitnymi muzykami, jakimi są Alexander von Schlippenbach, Toshinori Kondo, Han Bennink, Heather Leigh, Jason Adasiewicz, Steve Noble i John Edwards. Warto dodać, że ostatniego dnia tej pięciodniowej rezydencji (10.03.2016) będziemy mieli nadzwyczajną okazję zobaczenia wszystkich muzyków razem na jednej scenie. 

Peter Brötzmann (ur. 6 marca 1941 w Remscheid) — niemiecki saksofonista i klarnecista jazzowy. Jest uważany za jednego z najważniejszych przedstawicieli free jazzu i muzyki improwizowanej. Jego styl cechuje ostry, nieokrzesany ton, oraz liryczność. Energiczny sposób grania improwizacji przez Brötzmanna został nazwany brötzen, co przysłużyło się do nadania mu przydomku najgłośniejszego saksofonisty świata. Gra również na klarnecie i na węgierskim instrumencie dętym tárogató. Barwa tonu Brötzmanna jest bardzo bezpośrednia, a jego solówki często osiągają dużą intensywność. Nie opuszcza on jednak tradycyjnych struktur jazzowych; motywy odgrywają ważną rolę w jego muzyce, a improwizacje są często oparte na melodii. Te cechy są bliskie stylowi gry Alberta Aylera, którego można uznać za największe źródło inspiracji Brötzmanna. Współpracował m.in. z Anthonym Braxtonem, Donem Cherrym, Cecilem Taylorem, Billem Laswellem i Mikołajem Trzaską. Jego nagrany w 1968 roku album "Machine Gun" jest uznawany za jeden z najważniejszych w historii free jazzu,

5 Nights with Peter Brötzmann [75th Birthday Anniversary]
Niedziela – Czwartek, 06 – 10.03.2016

Bilety:

Niedziela, 06.03.2016 – tba
Poniedziałek, 07.03.2016 – 50 PLN
Wtorek, 08.03.2016 – 50 PLN
Sroda, 09.03.2016 – 50 PLN
Czwartek, 10.03.2016 – 80 PLN

Karnet 5-dniowy (limitowana liczba) – 200 PLN

Peter Brötzmann – tenor/alto saxophone, b-clarinet, tarogato
Alexander von Schlippenbach – fortepian
Han Bennink – perkusja
Heather Leigh – pedal steel guitar
Jason Adasiewicz – wibrafon
John Edwards – kontrabas
Steve Noble – perkusja
Toshinori Kondo – trąbka

Bilety są dostępne w Pardon, To Tu przy barze/za pośrednictwem strony internetowej www.pardontotu.pl lub bezpośrednio przed koncertem. Dla studentów, uczniów, emerytów, bezrobotnych przysługuje – za okazaniem ważnej legitymacji – na każdy koncert zniżka w wysokości 10 pln. Te tzw. wejściówki będzie można zakupić wyłącznie przed samym koncertem "na bramce" (nie w przedsprzedaży) i do wyczerpania zapasów.

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...