Friday, February 12, 2016

Sławek Jaskułke Trio - ON (2015)

Sławek Jaskułke Trio

Sławek Jaskułke - piano
Max Mucha - double bass
Krzysztof Dziedzic - drums

ON

Jazz Sound 2015
By Maciej Krawiec

Sławek Jaskułke po dziesięcioletniej przerwie od gry w trio wraca z albumem nagranym w tej formule. W tym okresie skupiał się na grze solowej, w duecie oraz większych składach. I choć, jak pianista sam przyznaje, muzykowanie solo pozostaje dla niego najważniejszym obszarem działań, to tym razem jazzowe trio stało się płaszczyzną dla jego artystycznego wyrazu na płycie „ON”. Liderowi towarzyszą Max Mucha na kontrabasie i Krzysztof Dziedzic na perkusji.

Na albumie znalazło się osiem kompozycji, wszystkie z nich autorstwa Jaskułkego. Ponoć pierwotnym zamysłem lidera było nagranie płyty z rockowym pazurem, mającej stanowić ekspozycję „męskiego, ostrego, dynamicznego grania”. To obiecuje utwór otwierający krążek pt. „Bueya” i ów żywioł wraca jeszcze kilkakrotnie („Know”, „On”, „Yelon”), ale nie mniej ważne na nim są nastroje liryczne w duchu jazzowych ballad („Lefu”) czy te właściwe muzyce popularnej („Kinia”, „Mary”). Są one wykonane – jak przystało na doświadczonych artystów o rozpoznawalnym stylu – bardzo sprawnie: te dynamiczne z werwą i ostrością, zaś liryczne z wyczuciem i subtelnością. Niezłe tematy Jaskułkego wpadają w ucho, dzięki czemu odbiór albumu przynosi pewną przyjemność. 

Nie jest to jednak muzyka, która może czymkolwiek zaskoczyć: ani interesującą progresją utworów, ani szczególnie pomysłowym wypełnieniem nadanych struktur. Chwilami dziwi wręcz kurczowe trzymanie się przez artystów jednego klucza wykonawczego. Wydaje się jednak pewne, że obecna na „ON” komunikatywna muzykalność i rzetelność realizacji znajdzie szeroką rzeszę entuzjastów, czemu pomoże również oryginalna szata graficzna albumu zaprojektowana przez Oskara Podolskiego. Ci zaś, którzy pragną być przez sztukę zaintrygowani, poruszeni, wzburzeni – tych doznań na nowej płycie Jaskułkego raczej nie odnajdą.

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...