piątek, 12 października 2018

Buba Badjie Kuyateh i Oleś Brothers with Christopher Dell na festiwalu Jazz & Literatura 2018 !!!


Buba Badjie Kuyateh - Siemianowice Śląskie, Siemianowickie Centrum Kultury - 12.10.2018, godz. 19.00.

Pochodzący z Gambii artysta gra na tradycyjnym zachodnioafrykańskim instrumencie - korze. Należy do znanej rodziny jali, czyli muzyków specjalizujących się w pielęgnowaniu rodzimej kultury i obyczajów. Jego ojczystym językiem jest Mandinka, znamienna dla regionu Senegambii, nieposiadająca jednak formy pisemnej. Dlatego też szczególne znaczenie dla rozpowszechniania tradycji i wiedzy historycznej ma tam przekaz ustny. Najbardziej typową formą tego przekazu są pieśni tradycyjne wykonywane przez rodziny jali. Tych muzycznych „kronikarzy” często określa się także mianem griotów. Jest to wyjątkowo odpowiedzialna funkcja, przekazywana z ojca na syna – griotem nie można zostać – trzeba urodzić się w rodzinie griotów. Instytucja jali czy griotów jest powszechna w całej Afryce Zachodniej, a jej początki sięgają czasów wczesnego średniowiecza.

Buba gra na korze od ponad 20 lat. Wcześniej koncertował w Gambii i Senegalu, a od kliku lat również w Europie. Występ artysty to popis umiejętności gry na 21-strunowym instrumencie, obfitujący w improwizacje i solówki, zapewniający niepowtarzalną ucztę dla ucha. Kora jest instrumentem zaliczanym do grupy chordofonów szarpanych, rodzajem 21-strunowej harfy. Zbudowana jest z dużej tykwy rozciętej w połowie i pokrytej krowią skórą, tworzącej rezonator, do której przymocowany jest mostek, podobnie jak w lutni i gitarze. Brzmienie instrumentu przypomina dźwięk harfy – jest delikatne i urzekające. Gra na korze to wielka sztuka – wytrawny muzyk – taki jak Buba – potrafi zagrać jednocześnie trzy linie: akordy, linie basową i improwizacje – w całości, wraz z brzmieniem kojącego głosu Buby, tworzy to wspaniałą i odprężającą harmonię.


Oleś Brothers & Christopher Dell. Górecki Ahead - Pszczyna, Muzeum Zamkowe - 13.10.2018, godz. 19.00.

Górecki Ahead to projekt z pogranicza dwóch muzycznych światów – świata muzyki skomponowanej i improwizowanej. Wybitny polski kompozytor Henryk Mikołaj Górecki staje się punktem odniesienia zarówno w sferze dźwiękowej, jak w sferze idei i artystycznej postawy, która w jego przypadku była równie wyjątkowa, jak sama twórczość muzyczna. Trio Oleś Brothers & Christopher Dell przedstawiają kompozytora w zupełnie nowym, jazzowym kontekście, ukazując jego dzieło z zaskakującej perspektywy. Zamierzenia i realizacja skupiły się na odszukaniu wspólnych elementów kompozytorskiej układanki twórczości Góreckiego i zagraniu tej muzyki poniekąd od nowa. Zmianie uległy obsada instrumentalna, nierzadko struktury utworów, a czasem również ich długości. Niekiedy niemalże wszystko toczy się zgodnie z kompozytorskim zamysłem twórcy, ale jest poddane odmiennej wrażliwości muzyków improwizujących. Górecki Ahead jest bowiem autorską propozycją odczytania muzyki Mistrza, przefiltrowaną przez wrażliwość i muzyczne doświadczenie muzyków tria. Ta odważna aktualizacja twórczości Góreckiego potwierdza jej żywotność i podatność na muzyczne alteracje.

Christopher Dell to jeden z najbardziej kreatywnych improwizatorów na niemieckiej scenie muzycznej. Absolwent prestiżowych uczelni w Rotterdamie, Berklee i Kaiserslautern, laureat nagrody Gary Burtona, Deutscher Schallplattenpreis i wielu innych. Wibrafonista jazzowy i kompozytor muzyki współczesnej. Współpracuje z legendami jazzu jak Benny Golson, Lee Konitz, Lalo Schifrin, Peter Erskine, i wybitnymi postaciami sceny europejskiej jak Theo Jörgensmann, Lars Danielsson, Tomasz Stańko, Albert Mangelsdorf.

Bracia – Marcin Oleś (kontrabas) i Bartłomiej Oleś (perkusja) – to jedni z bardziej cenionych artystów dzisiejszej sceny jazzowej - muzycy okrzyknięci największym skarbem polskiego jazzu XXI wieku, Polscy Jazzowi Wykonawcy Roku 2016 według kolegium JazzPRESSu i Radio JAZZ.FM. Współpracują z wybitnymi artystami z całego świata jak David Murray, Kenny Werner, Tomasz Stańko, Jorgos Skolias, Antoni Gralak, Theo Jörgensmann, Erik Friedlander, Chris Speed, Herb Robertson, Rob Brown, z którymi koncertują, a także nagrywają wysoko oceniane przez krytyków i publiczność płyty (dyskografia braci Oleś zawiera ponad 20 albumów). Album tria Theo Jörgensmann & Oleś Brothers - “Alchemia”, który wydała jedna z najbardziej prestiżowych jazzowych wytwórni na świecie – szwajcarska HatHut Records, rodzima krytyka odnotowała jako wielki sukces polskiego jazzu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...