Monday, November 14, 2016

Craig Taborn solo, Michael Formanek Ensemble Kolossus i duet Vijay Iyer/Wadada Leo Smith na Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej !!!


Craig Taborn solo
18.11.2016, godz. 18.00
Bielskie Centrum Kultury

Craig Taborn
- fortepian

Okrzyknięty przez magazyn Downbeat jako jeden z "wizjonerów obecnej fali", kompozytor, pianista, multiinstrumentalista Craig Taborn urodził się i wychował w Golden Valley, Minnesota. Podczas studiów na Uniwersytecie Michigan w Ann Arbor, Craig miał szczęście do bycia częścią znakomitej jazzowej społeczności z Detroit, grania i studiowania z takimi osobowościami jak Marcus Belgrave, Harold McKinney, Francisco Mora, Rodney Whitaker i Kenny Cox. Craig Taborn ma ogromne doświadczenie jako sideman, grał z większością ważnych współczesnych amerykańskich muzyków, takich jak: Roscoe Mitchell, Wadada Leo Smith, Tim Berne, Steve Coleman, Lester Bowie, Evan Parker, Bill Laswell, David Torn, Mat Maneri, James Carter, Marty Ehrlich, Chris Potter, Leroy Jenkins, Joe Maneri, Susie Ibarra, Carl Craig, Bill Frisell, Drew Gress, David Binney, Dave Douglas i wielu innych. Jest wieloletnim członkiem projektu Chris Potter-Underground oraz legendarnej formacji Roscoe Mitchella - Note Factory. Równolegle Taborn prowadzi autorskie projekty, m.in w trio z Thomasem Morganem i Geraldem Cleaverem czy Trio Junk Magic. Dla ECM nagrał dwa albumy jako lider, w tym "Avenging Angel" na fortepian solo. Ten mocny, kreatywny i bezkompromisowy album wyraża muzyczną filozofię Craiga Taborna.


Michael Formanek Ensemble Kolossus
18.11.2016, godz. 18.00
Bielskie Centrum Kultury

Andrew Bishop, Oscar Noriega, Chris Speed, Brian Settles, Tim Berne - saksofony
Dave Ballou, Jonathan Finlayson, Shane Endsley, Kirk Knuffke - trąbki
Alan Ferber, Jacob Garchik, Ben Gerstein, Jeff Nelson - puzony
Patricia Brennan - marimba
Mary Halvorson - gitara
Kris Davis - fortepian
Michael Formanek - kontrabas
Tomas Fujiwara - perkusja
Mark Helias - dyrygent

Basista Michael Formanek to jedna ze znakomitości nowojorskiej sceny muzycznej. W ciągu ponad trzydziestoletniej kariery, swoim oryginalnym stylem i niezwykłym brzmieniem akustycznego basu, Formanek wsparł wiele wyjątkowych formacji: od Big Bandu Mingusa po Bloodcount Tima Berne’a. Grał z tak różnymi artystami jak Chet Baker, Uri Caine, Stan Getz czy Elvis Costello. Formanek od zawsze komponuje, działa też jako producent. 

"The Distance" to trzeci autorski album Formanka dla wytwórni ECM. Jest to projekt wyjątkowy, "kolosalny", zarówno ze względu na dobór muzyków, samych dużych indywidualności nowojorskiej sceny, rozmach projektu, jak i oryginalność kompozycji. Osiemnastoosobowy Ensemble Kolossus to współczesne spojrzenie - interpretacja big bandu. Jest to muzyka nowoczesna, ale z zachowaniem całego bogactwa, jakie niesie ze sobą brzmienie jazzowej orkiestry. Nie bez powodu w tegorocznej ankiecie Downbeat, album "The Distance" jest w pierwszej dziesiątce najlepszych albumów.


Vijay Iyer & Wadada Leo Smith
19.11.2016, godz. 19.00
Bielskie Centrum Kultury

Vijay Iyer - fortepian
Wadada Leo Smith - trąbka

Wyjątkowy duet pianisty Vijaya Iyera i trębacza Wadady Leo Smitha w premierowym albumie wydanym w tym roku przez wytwórnię ECM "A Cosmic Rhythm With Each Stroke".

Vijay Iyer to urodzony w 1971 roku pianista jazzowy, kompozytor, lider, producent, muzyk elektroniczny i pisarz. Syn tamilskich imigrantów w USA. Od 3 roku życia, przez 15 lat zdobywał solidne wykształcenie muzyczne. Zaczynał od skrzypiec, już we wczesnym dzieciństwie grał ze słuchu na fortepianie, w którym to instrumencie jest w większości samoukiem. 

Iyer jest człowiekiem renesansu i polimatem, którego kariera i działalność obejmuje nauki ścisłe i humanistyczne oraz różne dziedziny sztuki. Zdobył doktorat na interdyscyplinarnym polu kognitywistycznej nauki muzyki Uniwersytetu Kalifornijskiego, Berkeley. Publikuje też artykuły w magazynach naukowych. Opisany przez Pitchfork jako "jeden z najbardziej interesujących i witalnych młodych pianistów w jazzie dzisiejszych czasów", przez Los Angeles Weekly jako "nieograniczona i niezwykle ważna gwiazda", przez Minnesota Public Radio jako "amerykański skarb". Kilkakrotnie nominowany do Grammy jako kompozytor-pianista. W 2013 roku otrzymał stypendium MacArthura. Od 2013 roku nagrywa dla wytwórni ECM Records.

Urodzony w 1941 roku trębacz Wadada Leo Smith to jeden z najciekawszych innowatorów amerykańskiej sceny muzycznej, czołowa postać free jazzu i awangardy jazzowej. W 2013 r. był w pierwszej trójce nominowanych do muzycznej nagrody Pulitzera za multimedialny projekt "Ten Freedom Summers".

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...