Monday, November 21, 2016

Tomasz Bura & Piotr Schmidt Duo 25.11 we Flora Caffe


Tomasz Bura & Piotr Schmidt Duo to zetknięcie dwóch niezwykłych osobowości, muzyków uznanych w Polsce i za granicą. Nie sposób sklasyfikować gatunku, do którego ta muzyka powinna się zaliczać. Jan "Ptaszyn" Wróblewski przyznał w jednej ze swoich audycji, iż najbliżej jej do jazzu, jednak nie wyklucza ona również klasyki na miarę impresjonistycznego preludium Debussiego.

Tomasz Bura - instrumenty klawiszowe, syntezatory
Piotr Schmidt - trąbka, efekty

Dwójka artystów promować będzie muzykę nostalgicznej i unikatowej w brzmieniu płyty - debiutu Tomasza Bury pt. "Ritual". Koncert wzbogacać będą kompozycje autorskie Piotra Schmidta oraz znane standardy jazzowe w autorskich aranżacjach i częściowo improwizowane. Gra Tomasza Bury jest rozpoznawalna od pierwszej nuty, a nowoczesne harmonie, wirtuozowskie improwizacje i dojrzała technika sprawiły, że został prędko zauważony przez brytyjskich muzyków i doceniony przez publiczność. Zaczął komponować już w wieku sześciu lat. Od tego momentu powstało wiele utworów, a jego styl stał się charakterystyczny m.in. poprzez połączenie polirytmii, nowoczesnych harmonii i perfekcji w posługiwaniu się elektrycznymi brzmieniami. Nowoczesne połączenie trąbki z efektami elektronicznego przetwarzania brzmienia i elektrycznego fortepianu oraz syntezatorów to bez wątpienia duet wyjątkowy.


Tomasz Bura – na co dzień mieszkający w Londynie pianista, kompozytor, solista i sideman. Jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich pianistów jazzowych i funkowych. Studiował muzykę klasyczną na Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest laureatem kilku konkursów jazzowych i klasycznych. Aktualnie mieszka i koncertuje z wielkim powodzeniem w Wielkiej Brytanii. Występował m.in. w brytyjskiej MTV, koncertował we Włoszech, Francji, Rosji, Niemczech, Czechach, Ukrainie i w kilku krajach Afryki. Występował i współpracuje z wieloma popularnymi artystami m.in. Atma Anur (David Bowie, Joe Satriani), Alex Hutchings, Ernesto Simpson, Michał Barański (Benny Maupin, Nigel Kennedy), Marcin Wyrostek (Mam Talent), Edilson Sanchez, Thomas Sanchez, a także Zabrzańską Orkiestrą Symfoniczną i klasycznymi zespołami kameralnymi.

Główną inspiracją muzyki Tomasza jest jazz. Jego gra jest rozpoznawalna od pierwszej nuty, a nowoczesne harmonie, wirtuozowskie improwizacje i dojrzała technika sprawiły, że został prędko zauważony przez brytyjska publiczność i muzyków. Zaczął komponować już w wieku sześciu lat. Od tego momentu powstało wiele utworów, a jego styl stał się charakterystyczny poprzez połączenie polirytmii, nowoczesnych harmonii i elektrycznych brzmień. W lipcu 2016 roku wydany został debiutancki album solowy Tomasza Bury pt. "Ritual". Jest to niemal 50-minutowy recital pełen pięknych melodii i wyjątkowych improwizacji. Album ten doceniony został przez krytyków, a także cieszy się pochlebnymi opiniami innych pianistów, między innymi Krzysztofa Herdzina.

Piotr Schmidt - urodzony w 1985 roku trębacz, kompozytor, lider zespołów i wykładowca. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, Instytut Jazzu. Gry na trąbce uczył się pod kierunkiem Piotra Wojtasika. Studia ukończył z wyróżnieniem. Piotr Schmidt jest stypendystą University of Louisville, Kentucky, USA 2006. Wykłada Historię Jazzu oraz prowadzi klasę Trąbki na AM w Katowicach. Prowadzi klasę Trąbki i Zespoły Muzyczne oraz wykłada Improwizację oraz Harmonię w PWSZ w Nysie. Został wyróżniony Nagrodą Prezydenta Miasta Gliwice w dziedzinie Twórczości Artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury (2012) oraz nagrodą Okolicznościową Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013), ponadto w latach 2006-2010 kilkanaście razy wygrywał prestiżowe konkursy jazzowe uzyskując nagrody zarówno zespołowe, jak i indywidualne. W czerwcu 2016 roku na Akademii Muzycznej w Katowicach uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych. 

Piotr Schmidt posiada w swoim dotychczasowym dorobku siedem wydanych, autorskich płyt, w tym cztery z zespołem Wierba & Schmidt Quintet, jedną z zespołem Generation Next oraz dwie z grupą Piotr Schmidt Electric Group (Schmidt Electric). Od 2011 roku znajduje się w pierwszej czwórce jako "najlepszy trębacz jazzowy" w ankiecie Jazz Top magazynu Jazz Forum. Współpracował m.in. z takimi muzykami jak: Walter Smith III, Ernesto Simpson, Alex Hutchings, Benjamin Drazen, Dante Luciani, Grzegorz Nagórski, Maciej Sikała, Wojciech Karolak, Krystyna Prońko, Wojciech Myrczek, Wojciech Niedziela, Jacek Niedziela-Meira, Grzech Piotrowski, Anthimos Apostolis, Paweł Kaczmarczyk, Paweł Tomaszewski, Mariusz Bogdanowicz, Adam Wendt, Piotr Baron, Kazimierz Jonkisz, Michał Barański czy Wiesław Pieregorólka.

25.11.2016
Warszawa, Flora Caffe
Bilety: 50 zł

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...