Thursday, November 3, 2016

Luis Nubiola - Global Friendship (2016)

Luis Nubiola

Luis Nubiola - saxophone
Krzysztof Dys - piano
Marcin Chenczke - bass
Krzysztof Szmańda - drums
Ola Trzaska - vocal
Michał Tomaszczyk - trombone 

Global FriendshipSP 2016

By Krzysztof Komorek

Miałem okazję i przyjemność relacjonować łódzki koncert zespołu Luisa Nubioli dwa lata temu. Kubański saksofonista był autorem większości repertuaru zagranego podczas tamtego występu. W bieżącym roku własnym nakładem wydał płytę zwierającą tym razem wyłącznie kompozycje swoich przyjaciół – muzyków z całego świata. Wśród nich znajdziemy między innymi dwukrotnego laureata Grammy, Kostorykańczyka Waltera Floresa czy też kubańskiego artystę Nestora Del Prado. 

Jako kompozytorzy wystąpili na płycie także polscy współpracownicy Luisa Nubioli, którzy wraz z nim wzięli udział w sesji nagraniowej, a trzeba dodać, że saksofoniście towarzyszą muzycy naprawdę wysokiej klasy. Michał Tomaszczyk, Krzysztof Dys i Marcin Chenczke zaproponowali utwory, będące okazją do zaprezentowania instrumentalnego kunsztu każdego z kompozytorów: krótkie "Intro" Krzysztofa Dysa zagrane solo na fortepianie, "River Without Bridges" Marcina Chenczke z wybijającym się na pierwszy plan basem oraz rozpoczynające płytę "The New One" Michała Tomaszczyka, które każdemu z uczestników sesji dało szansę na przedstawienie solówką swojej muzycznej wizytówki. 

Poza wspomnianą trójką na płycie zagrały jeszcze dwie inne znakomitości: Krzysztof Szmańda oraz – gościnnie w jednym z utworów – Ola Trzaska. Ideą artystów było zebranie kompozycji z różnych stron świata i pokazania uniwersalności języka muzyki, nawet jeżeli poszczególne utwory pochodzą z odległych od siebie geograficznie i kulturowo stron. Muszę przyznać, że to zamierzenie udało się Nubioli i jego gościom spełnić doskonale. "Global Friendship" to płyta niezwykle ciekawa, lekka, przyjemna dla ucha i bez wątpienia warta poświecenia jej uwagi.

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...