Thursday, November 10, 2016

Czwartek Jazzowy z Gwiazdą - Piotr Schmidt & Wojciech Niedziela Duo !!!


Scena Klubu Muzycznego 4art
ul. Wieczorka 22
44-100 Gliwice
www.4artgliwice.com
Bilety: 15 zł (do nabycia w Klubie Muzycznym 4art)


Rok jubileuszowy dla Stowarzyszenia Muzycznego Śląski Jazz Club, więc i sam cykl Czwartek Jazzowy z Gwiazdą będzie wyjątkowy w tym roku. Jak też ławo zauważyć, mamy w tym roku pewną kumulację jesienną, a to ze względu na fakt, że jesienią świętujemy jubileusz 60-lecia Stowarzyszenia Muzycznego Śląski Jazz Club, czyli najstarszego stowarzyszenia jazzowego w kraju.

I znowu będziemy się chwalić twórcami związanymi ze Stowarzyszeniem. Tym razem w sposób podwójny. Nie dość, że wieloletni członek SJC, to jeszcze związany ze Śląskim Jazz Clubem od najmłodszych lat. To właśnie tutaj jako nastolatek zaczynał udzielać się po raz pierwszy na jamach. Jakby tego było mało, w domu panowała bardzo muzyczna atmosfera. Ojciec naszego młodego muzyka był pianistą, a w okresie późniejszym teoretykiem, historykiem muzyki i wykładowcą akademickim. Od samego początku związany też był z Stowarzyszeniem, bo … był przy jego narodzinach. Tak, ojciec to profesor Andrzej Schmidt, a syn to doskonale znany w środowisku Piotr Schmidt, który już nie raz współpracował z gwiazdami europejskiej i amerykańskiej sceny jazzowej. Tym razem połączył siły z Wojciechem Niedzielą, niekwestionowanym mistrzem pianistyki jazzowej obecnym na polskiej scenie jazzowej od początków lat 80-tych.

Znakomity trębacz młodego pokolenia i uznany, niekwestionowany mistrz pianistyki jazzowej – Piotr Schmidt i Wojciech Niedziela łączą swe siły we wspólnym projekcie. Mimo różnych dróg, planów i doświadczeń muzycznych znaleźli czas na wspólne koncerty. Zespół prezentuje autorskie kompozycje trębacza Piotra Schmidta i czołowego pianisty jazzowego Wojciecha Niedzieli, a także znane i kochane standardy jazzowe. Fantastyczne kompozycje, niecodzienne aranżacje, fenomenalne improwizacje i niepowtarzalny klimat.


Piotr Schmidt – lider grupy Schmidt Electric, wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach oraz w Instytucie Jazzu w Nysie. Lider zespołów, producent muzyczny, kompozytor. Wg. ankiety Jazz Top magazynu JAZZ FORUM – czwarty najlepszy trębacz jazzowy w Polsce. Członek Stowarzyszenia Muzycznego Śląski Jazz Club. W latach 2006-2010 wygrał wszystkie najbardziej prestiżowe międzynarodowe konkursy jazzowe organizowane w kraju i kilka zagranicznych. Na koncie ma siedem autorskich wydanych płyt i współpracę z takimi artystami jak: Walter Smith III, Grzegorz Nagórski, Piotr Baron, Maciej Sikała, Wojciech Karolak, Krystyna Prońko czy Wojciech i Jacek Niedzielowie.


Wojciech Niedziela – niekwestionowany mistrz pianistyki jazzowej obecny na polskiej scenie jazzowej od początków lat 80-tych. Laureat licznych konkursów (m.in. Jazz Juniors, Konkurs Improwizacji Jazzowej, Konkurs Pianistów Jazzowych w Kaliszu i Międzynarodowy Festiwal Federacji Jazzowej w Leverkusen). Współtwórca takich zespołów jak New Presentation (Lora Szafran, Piotr Wojtasik) czy Kwartet i Sextet Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Występował – w niemal całej Europie, a także w USA i na Kubie – z takimi artystami jak: Piotr Baron, Henryk Miśkiewicz, Zbigniew Namysłowski, Jacek Niedziela, Michał Urbaniak, Dorota Miśkiewicz, a także Bobby Watson, Mike Mainieri, Jack Walrath, Dave Friedman, Dave Liebman, Bill Mollenhof, Eddie Henderson. Obecnie prowadzi bogatą działalność dydaktyczną w Instytutach Jazzu w Akademii Muzycznej w Katowicach i w PWSZ w Nysie.

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...