Wednesday, June 15, 2016

Koncert duetu Ned Rothenberg/Hamid Drake - Łódź 05.07.2016


Ned Rothenberg (saksofon, klarnet)/Hamid Drake (perkusja).
Miejsce koncertu: Ciągoty i Tęsknoty, Łódź ul. Wojska Polskiego 144a.
Data. 5 lipca 2016 godzina 20.00.
Aby koncert się odbył, musimy zebrać minimum 50 osób, nabyć "cegiełkę" w cenie: 48 zł.
Przedsięwzięcie jest całkowicie non profit, a cegiełki są przeznaczone w 100 % na gaże artystów.

Światowa premiera duetu Ned Rothenberg/Hamid Drake! 

"Creme de la creme" nowojorskiej i chicagowskiej sceny jazzowej i improwizowanej w Ciągotach i Tęsknotach w Łodzi. Jedyny wspólny koncert w Polsce! Zagrają wyjątkowi artyści – muzycy zespołów Johna Zorna, Marca Ribota, Sainhko Namchylak, Dona Cherry'ego, Williama Parkera, Charlesa Gayle'a, Freda Andersona. Co ciekawe, choć obaj panowie znają się od lat, będzie to pierwszy ich występ jako duo! Będzie to także pierwszy w naszym kraju występ Neda Rothenberga, o co lokalni muzycy i animatorzy zabiegają już od dłuższego czasu. 


Ned Rothenberg to nowojorski multiinstrumentalista urodzony w 1956 roku, improwizator i kompozytor. Specjalizuje się w grze na saksofonie altowym, klarnetach, a także na japońskim flecie shakuhachi. Rothenberg studiował w Oberlin Conservatory i Berklee School of Music oraz u L. Scotta i G. Colemana. Od lat rozwija prywatne techniki gry oparte m.in o oddech okrężny i multifony. Jego utwory są rozwijającymi się strukturami melodyczno- rytmicznymi, nie dającymi się przyporządkować do żadnego gatunku muzycznego. Występował u boku takich sław muzyki improwizowanej, jak J. Zorn, E. Parker, czy S. Namchylak. Zajmuje się również prowadzeniem warsztatów na całym świecie. Stały rezydent kultowego "The Stone" w Nowym Jorku, do tej pory nie gościł jeszcze w Polsce.


Hamid Drake to wybitny perkusista, urodzony w Luizjanie w roku 1955. Choć to muzyk ze wszech miar światowy, jego macierzystą sceną jest Chicago. Wieloletni współpracownik Freda Andersona. Od roku 1976 r. współpracował z Adamem Rudolphem, od roku 1977 był członkiem The Mandingo Griot Society. Od 1978 r. okazjonalnie współpracował też z Donem Cherrym. Fani docenili też jego kooperacje w duetach, w tym z basistą Williamem Parkerem oraz w Indigo Trio z Nicole Mitchell oraz Harrisonem Bankheadem. Jego niezwykle charyzmatyczny styl odznacza z jednej strony niespotykana dynamika (zwłaszcza, gdy gra na zestawie perkusyjnym), z drugiej "szamańska" duchowość – muzyk wiele lat studiował etniczne instrumenty perkusyjne, których brzmienie łączy także z własnym śpiewem. Dobrze znany polskiej publiczności i muzykom - w 2013 nakładem wytwórni Multikulti ukazała się płyta "Seven Lines" nagrana z polskimi muzykami z zespołu Hera.

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...