Thursday, June 23, 2016

Paweł Kaczmarczyk Directions In Music: Don Cherry


24.06.2016 - Harris Piano Jazz Bar - godz. 21.30

W ostatniej przed wakacjami odsłonie cyklu Directions In Music Paweł Kaczmarczyk zmierzy się z twórczością Dona Cherry'ego, jednego z głównych innowatorów free jazzu i world music. Na trąbce zagra Tomasz Dąbrowski, przez krytyków zaliczany do grona najciekawszych muzyków jazzowych młodego pokolenia w Polsce i Europie.

Paweł Kaczmarczyk – piano
Tomasz Dąbrowski – trumpet
Wojciech Pulcyn – double bass
Arek Skolik – drums

DIRECTIONS IN MUSIC

Directions in Music, zapoczątkowany przez Pawła Kaczmarczyka we wrześniu 2010 roku, to projekt, który jest wynikiem muzycznych fascynacji tego młodego i utytułowanego pianisty jazzowego. Ma na celu przekrojową prezentację twórczości najwybitniejszych osobowości świata jazzu, które zainspirowały wiele pokoleń muzyków i słuchaczy. Każdy koncert to nie tylko spotkanie z historią muzyki jazzowej, ale także możliwość posłuchania na żywo wybitnych gości zapraszanych przez Pawła Kaczmarczyka.

DON CHERRY (1936 – 1995) 

Amerykański trębacz jazzowy, jeden z twórców i głównych innowatorów free jazzu oraz gatunku później nazwanego przez dziennikarzy world music. Jego kariera rozwinęła się dzięki długotrwałej współpracy z Ornette’em Colemanem. Przybrany ojciec Neneh Cherry i biologiczny Eagle-Eye Cherry'ego.

PAWEŁ KACZMARCZYK - ur. 8. lutego 1984 roku w Krakowie - polski pianista, aranżer, kompozytor i sideman. "Słuchając, jak Paweł Kaczmarczyk wydobywa dźwięki z klawiszy, możemy zrozumieć, na czym polega pełnokrwista, pełna zaangażowania pianistyka jazzowa."Howard Reich - CHICAGO TRIBUNE. Trzeci album artysty "Complexity in Simplicity" wydany dla prestiżowej wytwórni ACT Music otworzył pianiście drzwi do międzynarodowej kariery. Płyta została uznana "Albumem Roku", a Paweł Kaczmarczyk "Pianistą Roku" (JAZZ FORUM).

Laureat nagrody „Kulturalne Odloty Gazety Wyborczej” w kategorii „Artysta Roku 2009” oraz zdobywca "Oskarów Jazzowych" - Grand Prix Jazz Melomani w kategoriach: Nowa Nadzieja, Artysta Roku, Album Roku. Był dwukrotnie nominowany do nagrody "FRYDERYK" w kategoriach: Jazzowy Muzyk Roku, Fonograficzny Debiut Roku. Koncertuje na całym świecie m.in. w Europie, USA, Indiach, Afryce, Azji i Półwyspie Arabskim. Występował i współpracował z artystami światowego formatu takimi jak: Lee Konitz, Jon Christensen, Mino Cinelu, Emil Mangelsdorff, , Poogie Bell, Hadrien Feraud, Eivind Aarset, Arild Andersen, Theodosii Spassov, Janusz Muniak, Piotr Wojtasik, Adam Pierończyk, Zbigniew Namysłowski.


TOMASZ DĄBROWSKI - trębacz, kompozytor, improwizator. Wielokrotnie nagradzany artysta zarówno w Polsce jak i za granicą. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako pierwszy Polak w historii, utytułowany nagrodą "Jazzowego Muzyka Roku" na wyspie Fyn, przyznawanego przez Związek Muzyków Jazzowych - Foreningen Af Fynske Jazzmusikere. Uczestnik programu „You Me - Young Musicians play Europe”, którego zadaniem jest prezentacja najciekawszych osobowości muzycznych w Europie. W dorobku artystycznym ma sześć solowych płyt, oraz dziesiątki albumów jako sideman i współlider.

Tomasz jest przez krytyków wymieniany wśród najlepszych trębaczy i kompozytorów młodego pokolenia w Europie. Znany z nagrań grupy TOM TRIO [nominacja do Fryderyka 2013], serii koncertów S-O-L-O: „30 urodziny / 30 miast / 30 koncertów”, projektów z Tyshawn Sorey'em, Kris Davis i Andrew Drury. Dotychczasowe projekty odbiły się szerokim echem, otrzymując znakomite recenzje na całym świecie, co stało się przyczynkiem do tras koncertowych w Europie, Ameryce Północnej i Azji. Dąbrowski jest członkiem kolektywu muzycznego i wydawnictwa Barefoot Records.

Przez okres ostatnich kilku lat, TD miał okazję współpracować z wieloma z czołowych artystów Amerykańskiej oraz Europejskiej sceny muzyki improwizowanej i jazzu, jak m.in: Tomasz Stańko, Pheeroan akLaff, Jamaaladeen Tacuma, Greg Osby, RJ Miller, Gilad Hekselman, Evan Parker, Aaron Parks, Tony Scheer, Rudi Mahall, Henrik Walsdorff, Avishai Cohen, Óskar Guðjónsson, Tyshawn Sorey, Kris Davis, Jonathan Blake, Andrew Drury, Jaleele Shaw i Jonathanem Blake (obaj nominowani do nagrody Grammy), Andrzej Jagodziński, Maciej Obara, Mikołaj Trzaska, Marek Kądziela, Grzech Piotrowski, Wojciech Pulcyn, Jacek Mazurkiewicz; zespołami ShockolaD+PL, OFF QUARTET, Magnolia Acoustic Quartet i Hunger Pangs, Kresten Osgood, Frederik Lundin, Jacob Anderskov,, Kenneth Dahl Knudsen, Mette Rasmussen, Daníel Friðrik Böðvarsson, Thomas Franck, Kasper Tranberg, Copenhagen Art Ensemble, Lotte Anker, Peter Bruun, Andreas Lang, Lars Greve, Richard Andersson, Simon Krabs, oraz Kasper Tom Christiansen.

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...