Friday, January 9, 2015

Nowy rok w Pardon, To Tu !!!


POLE [Jan Emil Młynarski / Michał Górczyński / Piotr Zabrodzki]
Wt. 13.01.2015 godz. 20:30

POLE to warszawskie trio stworzone w 2012 roku przez perkusistę Janka Młynarskiego razem z Piotrem Zabrodzkim na gitarze basowej i Michałem Górczyńskim na klarnecie. Głównym założeniem formacji jest tworzenie muzyki na bazie improwizacji, próba fotograficznego zatrzymania momentu w czasie i interakcja. Silną inspirację dla tria stanowi polska muzyka ludowa, muzyka klezmerska, afrobeat jak też awangardowa współczesna elektronika, minimalizm czy awangardowa muzyka elektroniczna. Istotą muzyki Pola jest próba odnalezienia wspólnego mianownika dla tych pozornie odległych światów. W maju 2014 roku nakładem Kilogram Records ukazał się debiutancki album Pola pt. „Radom“ciepło przyjęty przez krytykę. W listopadzie 2014 roku trio skomponowało i nagrało muzykę do filmu dokumentalnego pt. „Rozbitkowie“, którego premiera planowana odbyć się ma podczas festiwalu Planete+ Doc w 2015 roku, razem z premierą filmu ukaże się także płyta.

Michał Wróblewski Trio
Nd. 18.01.2015 godz. 20:30

Michał Wróblewski Trio to jeden z ciekawszych młodych zespołów jazzowych ostatnich lat w Polsce. Michał Wróblewski - pianista jazzowy, kompozytor pochodzący z Gorzowa Wlkp. Absolwent wydziału jazzu Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Występował na wielu festiwalach jazzowych, m.in.: Jazz Juniors International Festival, Festiwal Jazz nad Odrą Festival, Pomorska Jesień Jazzowa, Jazz Forum Festival, Jazz na Guido, Nottingham International Jazz, Ars Cameralis Festival, Gorzów Jazz Celebrations i in. W grudniu 2010 roku zadebiutował ze swoim własnym Trio, zdobywając I nagrodę na konkursie młodych zespołów jazzowych "Jazz Juniors" w Krakowie i nagrywając debiutancki album zatytułowany "I Remember". W skład zespołu weszli: Michał Wróblewski – fortepian, Michał Jaros – kontrabas, Michał Bryndal/Wojciech Romanowski – perkusja. Album I remember dystrybuowany w kwietniu 2011r. z magazynem Jazz Forum, oficjalnie wydany został w listopadzie 2011r. (Ellite Records/Fonografika). Album dostępny w polskich sklepach muzycznych od stycznia 2012r zauważony został natychmiast przez krytyków i fanów zarówno w Polsce, jak i Izraelu, USA oraz Japonii. Zdobywając liczne świetne recenzje album trafił na rynek japoński we wrześniu 2012r. (Disk Union, Japan) Trio zagrało kilka tras koncertowych. W 2010 r. jako pianista i aranżer wziął udział w projekcie studyjnym "Starsi Panowie", z udziałem gwiazd - m.in. Kayah, Maleńczuk, Kukiz - zrealizowanym przez Studio 333 B. Kuźniaka w Warszawie. To seria trzech płyt, będących spotkaniem muzyków jazzowych i alternatywnych z gwiazdami polskiej muzyki popularnej.

MIKROKOLEKTYW & Noël Akchoté
Wt. 20.01.2015 godz. 20:30

Cieszące się międzynarodowym uznaniem polskie duo Mikrokolektyw powraca ze swoimi przekraczającymi granice dźwiękowymi eskapadami – pochłaniającą atmosferą, improwizacją jazzową i rytmicznymi interakcjami - do ich charakterystycznego, rozpoznawalnego brzmienia, natomiast francuski gitarzysta i improwizator Noël Akchoté to niebywale kompetentna i aktywna osoba. Nagrał sporo muzyki w różnych stylach, pisze o muzyce dla austriackiego czasopisma Skug, jest właścicielem wytwórni płytowej, członkiem wielu różnych formacji i bierze udział w licznych projektach.

Die Anreicherung 
Nd. 25.01.2015 godz. 20:30

W języku niemieckim "Die Anreicherung" oznacza "wzbogacić", tak jak można wzbogacić glebę dla agrokultury lub sok pomarańczowy w witaminy lub życie muzyką. Tutaj wzbogacają Axel Dörner na trąbce, Håvard Wiik na fortepianie, Jan Roder na basie i perkusista Christian Lillinger. Jest to nowoczesny jazz w najlepszym wydaniu. Kompozycje służą jako podstawa dla kreatywnych i ciasnych improwizacji. Delikatnie wyważone w czasie i strukturze, urywki wciśnięte pomiędzy skomponowane utwory.

Prophetic Fall [Dominik Strycharski/Ksawery Wójciński/Paweł Szpura]
Śr. 28.01.2015 godz. 20:30

Wciąż mocno poszukujący polscy muzycy we wspólnym improwizowanym projekcie opartym na współczesnych fletach prostych, kontrabasie i perkusji - czyli mocno intrygującym brzmieniu. Jeszcze jako DKS Trio mieli okazję zaprezentować się przed szerszym gronem słuchaczy m.in. dwa lata temu w ramach Warszawy Singera – IX Festiwalu Kultury Żydowskiej w Pardon, To Tu – klubie, z którego sceną wszyscy muzycy trio są związani szczególnie mocno. Dali wówczas warty uwagi popis współczesnej muzyki improwizowanej na przecięciu z tradycją szeroko pojętego klezmerskiego grania, czym zdobyli sobie przychylność niełatwej publiczności. Jednak pierwszy koncert w tym składzie odbył się jeszcze w Składzie Butelek w ramach cyklicznych improwizowanych wieczorów organizowanych tam, przez Herę gdzie entuzjazm publiczności dał o sobie znać od początku. Każdy z osobna w tym trio lubi być nazywany artystą bez limitów i twórcą poszukującym. Każdy nich poszukuje zresztą trochę gdzie indziej, co jest też wielką siłą tego składu. Co jednak ich łączy to jakaś wspólna, totalna energia wykraczająca daleko poza pojęcia i definicje. Ich występy to wulkan a ich brzmienie jest jedyne w swoim rodzaju. Koncert w Pardon ToTu jest warszawską premierą ich pierwszej płyty „Prophetic Fall” wydanej dla legendarnego Not Two Records, zaprezentowanej na Krakowskiej Jesieni Jazzowej w listopadzie 2014.

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...