Friday, October 31, 2014

The Thing & DKV Trio w Krakowie !!!


01.11.2014, Kraków, Manggha, godz. 20.00.

Przed nami spotkanie muzyków, którzy się znają, grają ze sobą nie od dziś i łączą dwie muzyczne tradycje awangardowego jazzu z Chicago (DKV) i jego skandynawskiego wydania (The Thing).

THE THING

Oto trio w prawdziwym tego słowa znaczeniu. W The Thing nikt nie wysuwa się na pierwszy plan – tu każdy z muzyków jest integralna częścią pierwszej linii frontu. Choć ich muzykę klasyfikuje się jako jazz, The Thing nie przypomina niczego, co z jazzem zwykło się utożsamiać. Założone w 2000 r. w Sztokholmie trio tworzą dobrze znany polskiej publiczności Mats Gustafsson, kontrabasista Ingebrigt Håker Flaten oraz perkusista Paal Nilssen-Love. Zaczynając od autorskich interpretacji utworów trębacza Dona Cherry’ego, muzycy doszli do przeróbek piosenek tak odległych od jazzu wykonawców jak The Cramps, The White Stripes czy Lightning Bolt… W tym szaleństwie jest jednak metoda. Pochodzący z szwedzkiego miasta Umeå Gustafsson zbierał przecież pierwsze szlify w punkowych kapelach. Podobnie zresztą jak Nilssen-Love; oboje pozostają zaś zdeklarowanymi kolekcjonerami winyli, które zwożą kilogramami z całego świata. Jeśli dodać do tego jeszcze współpracę z takimi twórcami, jak Steve Albini (sięgnijcie po płytę „Bag It!”) oraz córkę trębacza, od którego zaczyna się historia grupy, czyli Neneh Cherry (która również ma punkowe korzenie), otrzymujemy esencję The Thing. W całym tym jazzie punk czai się tuż za rogiem.


DKV TRIO

To trio muzycznych poszukiwaczy, bez których trudno wyobrazić sobie chicagowską scenę improwizacji lat 90. Tworzą je Hamid Drake, Ken Vandermark oraz Kent Kessler. Obdarzeni po równo wielką pasją i sercem do muzyki artyści esencję swoich możliwości pokazują słuchaczom na koncertach. Idealnym jej odzwierciedleniem jest koncertowy album „Live in Wels & Chicago” (1998), który wyniósł DKV na wyżyny improwizowanego jazzu końca lat 90. Mistrzowski skład, którego przedstawiać nie trzeba, stawia od zawsze na spontaniczną improwizację. Efekty bliższe są jednak ustrukturalizowanej kompozycji, niż mogłoby się wydawać. W muzyce DKV natrafimy zarówno na funk, delta bluesa, brzmienia afrykańskie czy greckie, podążymy też tropem muzyki współczesnej. Z The Thing DKV łączy nie tylko odważne inkorporowanie odmiennych od jazzu wpływów do własnej twórczości. Chicagowskie trio ma w dorobku wspólny album z Gustafssonem i Nilssen-Lovem, który światło dzienne ujrzał na jesieni zeszłego roku. Na płycie „Schl8hof” towarzyszył im włoski basista Massimo Pupillo.


Bilety 60 zł w przedsprzedaży, 80 zł w dniu koncertu

Mats Gustafsson – saxes (S)
Paal Nilssen-Love – drums (N)
Ingebrigt Haker-Flaten – bass (S/USA)
Ken Vandermark – saxes, clarinets (USA)
Kent Kessler – bass (USA)
Hamid Drake – drums (USA)

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...