Thursday, December 8, 2016

Zbigniew Namysłowski Quintet - Polish Jazz-Yes! (2016)

Zbigniew Namysłowski Quintet

Zbigniew Namysłowski - alto, soprano & sopranino saxophones
Jacek Namysłowski - trombone
Sławek Jaskułke - piano
Paweł Puszczało - bass
Andrzej Święs - bass
Grzegorz Grzyb - drums

Polish Jazz-Yes!


PN 0190295930271

By Krzysztof Komorek

Wrzesień tego roku przyniósł niespodziankę w postaci nowego tytułu kultowej serii wydawniczej Polish Jazz. Jako numer 77 ukazała się płyta kwintetu Zbigniewa Namysłowskiego "Polish Jazz-Yes!", a jej premiera miała miejsce dokładnie w dniu 77 urodzin muzyka. Znakomitemu saksofoniście towarzyszą: Jacek Namysłowski na puzonie, Sławek Jaskułke na fortepianie, Grzegorz Grzyb na perkusji oraz basiści Paweł Puszczało i Andrzej Święs, którzy podzielili się udziałem w nagraniach mniej więcej po połowie. 

Dziewięć nowych utworów autorstwa lidera zespołu odwołuje się w znacznej większości do ludowych źródeł, przede wszystkim do folkloru góralskiego. To oczywiście nie pierwszy taki przypadek w twórczości Namysłowskiego. Już wcześniej mogliśmy przecież znaleźć w karierze tego wybitnego artysty niezwykle udane podobne odniesienia czy też kooperacje koncertowe i płytowe z twórcami ludowymi. 

Trzeba przyznać, że kompozycje zaskakują bogactwem pomysłów i rozwiązań. Każda dostarcza moc wrażeń, począwszy już od samych zagadkowych i wieloznacznych tytułów. Najciekawiej dla mnie wypadły "Chór z gór" z pulsującym basem i świetnym solem fortepianu oraz "Abra-besqua" z orientalnymi nawiązaniami. W pamięć zapada również "Nie O’krzesany", w którym następujące po sobie solówki poszczególnych instrumentów, a także cały utwór, puentowane są zabawnym zakończeniem. Wreszcie bardzo oryginalnie zabrzmiał kończący płytę "Jako tako", a uwagę przykuwa zwłaszcza góralski zaśpiew saksofonu i puzonu na początku utworu. 

Z muzyków – obok samego lidera – wypada wyróżnić Jacka Namysłowskiego oraz Sławka Jaskułke, którego już dawno nie słyszałem w tak wybornej formie. Tradycyjnie seria przyciąga edytorską starannością i bogatymi materiałami dodatkowymi. "Polish Jazz-Yes!" zawiera dwa obszerne teksty towarzyszące: wywiad ze Zbigniewem Namysłowskim przeprowadzony przez Jerzego Szczerbakowa oraz esej o płycie autorstwa Tomasza Szachowskiego. Mam nadzieję, że ta niezwykle udana reaktywacja legendarnej serii jest zapowiedzią i początkiem jej kontynuacji.

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...