Tuesday, January 30, 2018

Anna Maria Jopek/Robert Kubiszyn - Czas Kobiety (2017)

Anna Maria Jopek/Robert Kubiszyn

Anna Maria Jopek - voice
Robert Kubiszyn - other instruments

Czas Kobiety

TS LUBLIN/UNIVERSAL MUSIC POLSKA 2017


By Krzysztof Komorek

To dość nietypowe wydawnictwo. Płyta jest rejestracją muzyki ze spektaklu Leszka Mądzika, prezentowanego na deskach Teatru Starego w Lublinie. Spektaklu zrealizowanego wspólnie z duetem Anna Maria Jopek – Robert Kubiszyn. Zarówno w warstwie muzycznej, ale i aktorskiej (w przypadku AMJ). Oczywiście odbiór muzyki będącej częścią spektaklu jest zupełnie inny, kiedy nie mamy możliwości obcowania z warstwą wizualną. Nie zawsze sprawdza się ona jako byt odrębny. "Czasu Kobiety" słuchałem jednak z naprawdę dużym zainteresowaniem. 

Ten Krótki album to zaledwie 32 minuty muzyki. Bardzo różnorodnej. Od minimalistycznej elektroniki, przez wycieczki w stronę ambientu, po akustyczny duet kontrabasu i głosu. Głosu, nie śpiewu, bowiem Anna Maria Jopek ogranicza się w części muzycznej do wokaliz, czasem bardzo subtelnych, ledwie zaznaczonych. Nostalgiczną, nieco smutną opowieść o kolejnych etapach życia, wieńczy piękny epilog w postaci oryginalnie zaaranżowanych tradycyjnych pieśni kościelnych. 

Płyta identyfikowana jest jako kolejna w dyskografii Anny Marii Jopek. Chociaż tak naprawdę jest przynajmniej w połowie (jeżeli nie w większym procencie) albumem Roberta Kubiszyna. Większość kompozycji, wykonanie i aranżacja wszystkich partii instrumentalnych to właśnie jego dzieło. Jednak dziwi mnie względna cisza wokół jego wydania. "Czas Kobiety" nie jest może wydawnictwem, które podbije rankingi i listy przebojów, ale na pewno nie zasługuje na to, by przejść obok niego obojętnie. Dla mnie to wielka, fascynująca, pozytywna niespodzianka, po wysłuchaniu której wiem, że bardzo chciałbym zobaczyć to przedstawienie (pal licho, może być nawet na DVD). Czy będzie to kiedykolwiek możliwe?

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...