Monday, May 16, 2016

Art Of Improvisation Creative Festival 2016


ART OF IMPROVISATION Creative Festival - międzynarodowy, interdyscyplinarny festiwal poświęcony sztuce improwizacji już po raz piąty odbędzie się we wrocławskim Centrum Kultury AGORA (9-12 czrwca 2016)

AOI jest wydarzeniem wyjątkowym, cenionym w środowisku artystycznym jako projekt, który ze szczególną odpowiedzialnością podchodzi do tworzenia swojej ścieżki programowej. Na program festiwalu składają się koncerty mistrzów gatunku, przegląd i konkurs młodych improwizatorów, tzw. KREACJE, jam session oraz warsztaty improwizacyjne. 

W tym roku program festiwalu będzie kontynuował założenie stylistycznego otwarcia. Oprócz propozycji awangardowych, free improv czy jazzowych, publiczność będzie miała okazję usłyszeć koncerty grup związanych z młodą polską sceną niezależną, europejską sceną eksperymentalnego rocka i punka, czy koncerty w nieoczywisty sposób nawiązujące do tradycji folkowych. 

Podczas AOI w Centrum Kultury AGORA wystąpią m.in.: legenda europejskiej sceny punkowej i eksperymentalnego rocka THE EX, Wayne Horvitz – amerykański kompozytor, pianista, klawiszowiec, znany ze współpracy z m.in. Johnem Zornem, związany z brytyjską sceną improwizacji duet Alex Ward& Dominic Lash, zespół LOTTO czyli wyjątkowe trio Pawła Szpury, Mike'a Majkowskiego i Łukasza Rychlickiego, duet taneczno-myzyczny tancerki i choreografki Katie Duck i wybitnej skrzypaczki Mary Oliver, noise rockowe eksperymentalne trio HUN związane z młodą polską sceną niezależną oraz ADIABATIC INVARIANTS – duet zeszłorocznego laureata Kreacji Marco Markidisa oraz Luca Gazzi, łączący stylistykę free jazzu i elektronicznego sound artu.


09.06.2016 - czwartek
18.00 - wernisaż wystawy "Reductive Journal - partytury tekstowe i graficzne"/kurator: Paweł Szroniak i Ryoko Akama
19.00 - 00.00 KREACJE - koncerty młodych improwizatorów/sala teatralna, wstęp wolny

10.06.2016 - piątek
18.00 - 19.30 ZDERZENIA – losowanie składów; koncerty/sala teatralna, wstęp wolny
20.00 KATIE DUCK & MARY OLIVER DUO (US/NL) - koncert/performance/sala widowiskowa 
21.30 ZDERZENIA – losowanie składów; koncerty/sala teatralna, wstęp wolny
00.00 Jam Session

11.06.2016 - sobota
11.00 - 15.00 Taniec improwizowany - warsztaty z Katie Duck/sala teatralna, wstęp wolny
19.30 LOTTO (AU/PL) koncert/sala widowiskowa
21.00 HUN (PL) koncert/sala teatralna
22.30 Ogłoszenie wyników KREACJI i ZDERZEŃ
23.00 THE EX (NL) koncert/sala widowiskowa

12.06.2016 - niedziela
12.00 - 15.00 Wayne Horvitz masterclass - warsztaty improwizacyjne dla muzyków/ sala teatralna, wstęp wolny
13.00 - 17.00 - projekcje filmowe/miejsce w trakcie ustaleń, wstęp wolny
18.00 ADIABATIC INVARIANTS (IT) koncert/sala widowiskowa
19.30 ALEX WARD & DOMINIC LASH Duo (UK) koncert/sala widowiskowa
21.00 WAYNE HORVITZ (US) koncert/sala widowiskowa


W ramach KREACJE/ZDERZENIA odbędą się koncerty młodych improwizatorów, jam session, warsztaty improwizacyjne. KREACJE to pierwsza część konkursu dla młodych improwizatorów. Artyści zakwalifikowani do KREACJI uczestniczą również w ZDERZENIACH. Artyści, którzy nigdy wcześniej nie spotkali się na scenie, stają przed zadaniem improwizacji z losowo wybranymi partnerami. ZDERZENIA zakładają w sobie element przypadku – losowanie, które wyznacza ostateczny skład i formę występu. Do momentu losowania artyści nie wiedzą z kim wystąpią i w jakim składzie, a całość odbywa się z udziałem publiczności.

W KREACJACH i ZDERZENIACH wyłonieni zostaną dwaj laureaci. Pierwsza kategoria to Skład ZDERZEŃ - najlepszy duet lub trio wylosowane w trakcie ZDERZEŃ otrzyma 3000 PLN. Drugą kategorią będzie Osobowość KREACJI I ZDERZEŃ - nagroda 2000 PLN oraz propozycja występu na kolejnej edycji festiwalu dla artysty, który wyróżnił się w konkursie jako indywidualność. Laureatów wybierze jury złożone z dziennikarza muzycznego, artystę improwizującego i przedstawiciela CK AGORA. Dotychczas w trzech edycjach udział wzięło blisko 70 artystów: muzyków, tancerzy, performerów i aktorów, m.in. Kamil Szuszkiewicz, Małgorzata Bogusz, Tomasz Gadecki, Matylda Gerber, Marcin Bożek, Mateusz Rybicki, Wojciech Romanowski, Zbigniew Kozera, Adam Gołębiewski, Suavas Levy, Mateusz Gawęda, Sławomir Pezda i Thomas Kolarczyk, Luca Gazzi i Marco Matteo Markidis.

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...