Monday, March 5, 2018

Julia Kania - Here (2017)

Julia Kania

Julia Kania - vocal
Kajetan Borowski - piano
Szymon Mika - guitar
Adam Tadel - double bass
Piotr Budniak - drums

Here

SJ 026


By Krzysztof Komorek

Dziewięć autorskich kompozycji z własnymi tekstami składa się na debiutancki album wokalistki Julii Kani, studentki katowickiej Akademii Muzycznej. Artystce towarzyszy jej stały kwartet, złożony z muzyków należących, podobnie jak liderka, do młodego pokolenia krajowego jazzu, jednakże już nie anonimowych. To uznani sidemani, liderujący z sukcesami zespołom, laureaci nagród indywidualnych i zespołowych, mający za sobą płytowe debiuty firmowane własnym nazwiskiem: Kajetan Borowski, Piotr Budniak, Adam Tadel. Ponadto gościnnie na płycie zagrał gitarzysta Szymon Mika. 

"Here" to znakomity przykład tego, jak wysoki poziom prezentują dziś propozycje serwowane przez młodą falę polskiego jazzu. Co więcej, album ten pośród wielu interesujących propozycji potrafi się wyróżnić. Po pierwsze świetnymi kompozycjami i niezłymi tekstami. Po drugie instrumentalnymi smaczkami: gitarą Szymona Miki w "Better Go", fortepianem Kajetana Borowskiego w "Forget" i "Masterpiece", czy przenikaniem się obu tych instrumentów w "Advice". No i oczywiście przede wszystkim głosem głównej aktorki tego przedstawienia. Urzekającym w balladach "Departure", "Here" i "Nie Ty", uroczo zabawnym w dowcipnej miniaturze "Masterpiece", pewnym siebie i stanowczym w "Better Go". Głosem zaskakująco dojrzałym, oryginalnym, przykuwającym uwagę słuchacza. 

Trzy kwadranse bardzo, bardzo dobrej muzyki. Uwagi? Tylko jedna. Niczym mantrę powtórzę: dlaczego tak mało po polsku? Jedyne nagranie z polskim tekstem – "Nie Ty" – to wyróżniający się utwór na płycie. Nastrojem, muzyką, także tekstem. Tak udane fragmenty powinny tautorkę zdecydowanie zachęcać do kolejnych prób zmierzenia się z – owszem, przyznaję – trudną materią ojczystego języka. 

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...