Saturday, September 29, 2018

Broken Brass Ensemble i Grzegorz Nagórski Euphonium Electric Quartet na festiwalu Jazz & Literatura 2018 !!!


Broken Brass Ensemble - Chorzów, MDK Batory - 06.10.2018, godz. 19.00.

Broken Brass Ensemble to prawdziwa petarda energetyczna i gwarancja wyśmienitej zabawy dla każdego. Holenderski oktet w rewelacyjny sposób łączy tradycyjny nowoorleański jazz z hip-hopem, funky, bluesem, soulem i muzyką dance. Muzycy podbili publiczność licznych europejskich festiwali i klubów muzycznych. Jak pisał po jednym z ich koncertów recenzent Time Out: Poczucie radości i wspólnoty połączone z nieodpartymi rytmami i energią poderwało całą publiczność na nogi. Polscy fani zapewne pamiętają Broken Brass Ensemble z występu na zeszłorocznym Katowice JazzArt Festival w Centrum Kultury Miasta Ogrodów, gdzie kilkusetosobowa widownia została wciągnięta do wspólnej zabawy. Jazz się tańczy!


Grzegorz Nagórski Euphonium Electric Quartet - Chorzów, Sztygarka - 07.10.2018, godz. 19.00.

Wybitny puzonista jazzowy, kompozytor i euphonista, Grzegorz Nagórski, zadebiutował na Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu w 1982 wraz z zespołem Jana Ptaszyna Wróblewskiego. W latach 1990 i 1995 studiował i koncertował w Miami i Nowym Jorku, współpracując z multiinstrumentalistą Irą Sullivanem i jego Inner Outer Continental Quintet oraz występując z takimi artystami jak: Ray Charles, Tito Puente, Joe Henderson, Jimmy Heath, Michael Brecker, Maria Schneider, Phil Woods, Slide Hampton, Arturo Sandoval, "Charlie Persip Super Big Band ", John Fedchock i Red Rodney. Po powrocie do Polski kontynuował koncerty i nagrania z takimi muzykami jak: Bob Brookmeyer, Billy Harper, Robert Majewski, Piotr Wojtasik, Claus Raible Joris Teepe, Henryk Miśkiewicz, Zbigniew Namysłowski, Billy Cobham, Chick Corea, Joe Lovano czy Maria Schneider. Wziął udział w nagraniu około 40 albumów.

Pierwszy album Grzegorz Nagórski Quartet "Dedication" nagrany w akustycznym kwartecie z Łukaszem Żytą, Pawłem Tomaszewskim i Andrzejem Święsem dostał trzy nominacje do nagrody Fryderyka 2009 i otrzymał statuetkę za Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku. Następny album „Over And Over” ponownie otrzymał trzy nominacje do nagrody Fryderyka 2012. Poszerzenie spektrum brzmienia o kolejny instrument – euphonium - zaowocowało wydaną w 2017 roku płytą „The Optimist”, nagraną jako Grzegorz Nagórski Euphonium Electric Quartet. Skład zespołu współtworzą najwybitniejsi polscy muzycy: Paweł Tomaszewski na instrumentach klawiszowych, Michał Barański na gitarze basowej, Paweł Dobrowolski na perkusji oraz lider na mało znanym instrumencie, odmianie małej tuby - euphonium. 

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...