Monday, April 7, 2014

RED Trio feat. Lebik & Damasiewicz - trasa !!!


Wrocław – 14 kwietnia, klub Firlej, godz. 19:00
Kraków – 15 kwietnia, klub Alchemia, godz. 20:00
Warszawa – 16 kwietnia, Klub Kultury Saska Kępa, godz. 19:00

Przedstawiciele sceny muzyki improwizowanej najwyższych lotów odwiedzają Polskę coraz częściej. Najciekawsi muzycy, największe gwiazdy i doskonałe dźwięki to zjawiska do jakich powoli zaczynamy się przyzwyczajać. Tym razem na trzy koncerty przylatuje skład niezwykły, bo stworzony z dala od Chicago, z dala od Skandynawii... Nietypowe spojrzenie na współczesną muzykę improwizowaną z korzeniem jazzowym prezentowane przez najciekawszych europejskich muzyków – portugalskie Red Trio już niedługo ukaże się fanom we Wrocławiu, Krakowie i Warszawie. Występy w naszym kraju, budzą dodatkową ciekawość z powodu spotkania gwiazd (Hernani Faustino, Rodrigo Pinherio i Gabriel Ferrandini) z wielkimi osobowościami polskiej sceny jazzowej. Będzie to kreacja kwintetu z udziałem polskich artystów, Piotra Damasiewicza oraz Gerarda Lebika. Jak zabrzmi taki zestaw? To dopiero gratka dla wielbicieli muzyki improwizowanej, będzie się działo!

Red Trio to zespół trzech lizbońskich muzyków: Hernani Faustino, Rodrigo Pinherio i Gabriel Ferrandini. Ta trójka to reprezentacja czołówki niezwykle silnej portugalskiej sceny muzyki improwizowanej. Zespół przedstawia wielotorowe podejście do muzyki i jej kreowania przez improwizację. Dźwięki tworzone przez Red Trio nazywane są free jazzem, jednak sami muzycy starają się uciekać od szufladkowych definicji własnej sztuki. Formacja eksploruje najbardziej płodne zestawienie jazzowego tria, czyli połączenie fortepianu, kontrabasu i perkusji. Jednak idea z reguły uprzywilejowanego fortepianu obsługiwanego przez sekcję, ustępuje tu miejsca trzem graczom będącym na równych pozycjach, którzy podejmują próbę symbiotycznej i interaktywnej improwizacji pomiędzy sobą, kreując przestrzeń, w której barwa i rytm spajają się w całość.

Red Trio nagrywa dla renomowanych wytwórni płytowych, takich jak Clean Feed i No Business, koncertując na całym świecie, będąc gościem prestiżowych festiwali i sal koncertowych. Zespół ma na swoim koncie docenione przez krytyków z całego globu nagrania (m.in. z Natem Wooleyem i Johnem Butcherem). Album „Empire” nagrany z Johnem Butcherem otrzymał tytuł Płyty Roku (Album Of The Year) wg. najbardziej opiniotwórczego światowego portalu jazzowego (All About Jazz). Zespół obecnie promuje swoją najnowszą płytę „Rebento” wydaną przez prestiżową oficynę No Business.

Tym razem Red Trio zaprosiło do współpracy wyróżniających się na polskiej scenie artystów – trębacza Piotra Damasiewicza oraz saksofonistę Gerarda Lebika. Połączyła ich wspólna pasja do kreowania nowych zdarzeń muzycznych poprzez stawianie artystycznych wyzwań. Z każdym z muzyków Piotr Damasiewicz i Gerard Lebik występowali już w różnych konstelacjach. Z Rodrigo Pinheiro i Hernani Faustino mieli okazję poznać się podczas pobytów w Portugalii, gdzie zagrali okazjonalne koncerty i zarejestrowali sesje nagraniowe. Współpraca z Gabrielem Ferrandinim od dwóch lat jest dużo mocniejsza. Damasiewicz i Lebik współtworzą z perkusistą formacje Power Of The Horns oraz ImproGraphic.

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...