niedziela, 19 lipca 2015

Kądziela & Wójciński - 10 Little Stories (2015)

Kądziela & Wójciński

Marek Kądziela - guitar
Ksawery Wójciński - double bass, vocal

10 Little Stories

ForTune 0052
By Piotr Wojdat

Gitarzysta Marek Kądziela i kontrabasista Ksawery Wójciński to wiodące postaci polskiej sceny muzyki improwizowanej. Każdy z nich może się pochwalić bogatym doświadczeniem, zdobytym dzięki udziałowi w rozmaitych projektach artystycznych (Hera, Hunger Pangs, Charles Gayle Trio, Off-Quar-Tet). Obaj też są absolwentami renomowanych szkół muzycznych. Marek Kądziela ukończył The Carl Nielsen Academy of Music Odense w Danii, a Ksawery Wójciński - Bydgoską Akademię Muzyczną w klasie kontrabasu. To, co jeszcze ich łączy, to otwartość na wszelkiego rodzaju inspiracje, nowe rozwiązania brzmieniowe i kreatywne podejście do własnej twórczości.

"10 Little Stories" to efekt ich trzech spotkań w studiu nagraniowym w Łodzi na przestrzeni 2013 i 2014 roku. Jak sami twierdzą, album to "zbiór opowiadań, których treścią i osią jest przyjaźń. Owocem tej przyjaźni jest niezwykłe porozumienie, które zaistniało pomiędzy muzykami". Można zatem domniemywać, co tylko potwierdza zawartość "10 Little Stories", że mamy do czynienia z bardzo luźną koncepcją pełną niedopowiedzeń, pozostawiającą słuchaczowi szerokie pole do interpretacji.

I tak jest w rzeczywistości. Marek Kądziela i Ksawery Wójciński w przekonujący sposób eksperymentują z brzmieniem i formą. Nakreślają melodie, które szybko przemijają, rozpływając się w interesujących improwizacjach. Bardzo ciekawym zabiegiem artystycznym są też pojawiające się wokalizy Wójcińskiego, spełniające rolę kolejnego instrumentu w melancholijnym "The Song". Kądziela w swojej grze na gitarze wychodzi poza utarte schematy. W "Alex, No Exit!" zapewne nieświadomie przypomina mi o czasach świetności amerykańskiego niezależnego rocka w stylu June Of 44 czy Jima O'Rourke'a. W innych momentach jego gitara brzmi klasycznie jazzowo, a nie brakuje i odniesień do psychodelii poprzez stosowanie różnego rodzaju efektów.

Opowieści na gitarę i kontrabas w wydaniu Marka Kądzieli i Ksawerego Wójcińskiego urzekają nieoczywistą narracją, wyrazistością oraz autorską wizją artystyczną. Muzycy nie próbują zmieścić się w jakiejś konkretnej szufladce stylistycznej. Popuszczają wodzę fantazji, czego efektem jest bardzo udana, a zarazem indywidualna wypowiedź świadomych swoich umiejętności artystów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...