Sunday, April 29, 2018

RGG/Verneri Pohjola/Samuel Blaser - City Of Gardens - premiera 30.04.2018


Łukasz Ojdana - fortepian
Maciej Garbowski - kontrabas
Krzysztof Gradziuk - perkusja
Verneri Pohjola - trąbka
Samuel Blaser - puzon

Zbliża się Międzynarodowy Dzień Jazzu. W wielu miejscach będziemy ten dzień świętować na różne sposoby. Najczęsciej będą to wydarzenia koncertowe. Nieco inaczej podejdzie do tego Fundacja Słuchaj. Tego dnia na rynku ukaże się najnowszy album "City Of Gardens".

Płyta mieści nagranie koncertowe doskonale znanego tria RGG dokonane podczas ubiegłorocznej, dwunastej edycji katowickiego festiwalu Silesian Jazz. Na deskach sceny Sali Koncertowej Miasta Ogrodów stanął wówczas kwintet złożony z Łukasza Ojdany - fortepian, Macieja Garbowskiego – kontrabas i Krzysztofa Gradziuka – perkusjam oraz zaproszeni goście: pochodzący z Finlandii znakomity trębacz Verneri Pohjola, a także wirtuoz puzonu, Szwajcar Samuel Blaser. Obydwaj artyści to muzycy doskonale znani polskiej publiczności. Mieliśmy okazję słuchać ich wielokrotnie na naszych koncertowych scenach, zarówno festiwalowych, jak i klubowych, ale w takim zestawieniu wystąpili po raz pierwszy.

I tak to czasami się zdarza, że w efekcie takich spontanicznych spotkań powstaje muzyka mająca ten unikatowy powab niespotykanej świeżości, zostawiając na słuchaczu wrażenie, że muzycy grają z jednej strony jak natchnieni, otwierając przed publicznością nieznane przestrzenie, z drugiej tak jakby znali się od dekad i w toku wspólnej artystycznej podróży wypracowali własne brzmienie i homogeniczny dźwiękowy kosmos. Wiele z takich muzycznych spotkań koncertowych pozostanie tylko w pamięci uczestników koncertu. Tym razem rejestratory dźwięku były na czas włączone i zadziałały bez zastrzeżeń. W dniu, w którym świętujemy jazz, możemy świętować także płytowe narodziny projektu Contemporary Sonus.

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...