Monday, June 4, 2018

Jazztival Ustroń 2018 !!!


Zapraszamy na drugą edycję JAZZTIVALU, który odbędzie się dniach 22-23 czerwca w Ustroniu i 24 czerwca w Goleszowie.

22 czerwca 2018, godz. 19:00
Ustroń, Angel's Steak & Pub
MATUSIK & GHOSTMAN 

Grzegorz Lulek i Piotr Matusik to artyści, którzy wspólną pracę rozpoczęli w 2013. Grzegorz jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego na Wydziale Artystycznym. Swoją podróż muzyczną rozpoczynał od gry na saksofonie, aby po 20 latach odkryć swój niepowtarzalny talent wokalny. Śpiewając, posługuje się językiem brzmiącym jak mieszanka dialektów z różnych stron świata, choć w rzeczywistości nie zna żadnego z nich. Traktuje to jako dar, możliwość wyrażania przeróżnych emocji. Brak ograniczeń słowem czy wyuczonym tekstem pozwala mu na ogromną wolność ekspresji. W swojej muzyce łączy elementy jazzu oraz afrykańskiej, indyjskiej i arabskiej muzyki ludowej. Ghostman podczas każdego występu eksperymentuje, odkrywając wciąż nowe środki ekspresji.

Piotr Matusik to utalentowany pianista i kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu w klasie prof. Wojciecha Niedzieli. W 2014 roku wydał debiutancki album "Tribute To Chick Corea", który otrzymał wiele znakomitych recenzji. Projekt współtworzyli Dariusz Ziółek (bas), Adam Buczek (perkusja) i Jakub Chojnacki (saksofon). W 2016 roku Piotr zwyciężył w konkursie kompozytorskim organizowanym w Belgii w ramach B-Jazz 2016 International Contest. Spośród 73 zgłoszeń to właśnie kompozycja zatytułowana "Eternal July" spotkała się z największym uznaniem jury konkursu.

Koncerty duetu Ghostmana i Matusika przepełnione są emocjami, można podczas nich usłyszeć inspiracje muzyką artystów takich jak Richard Bona, Chick Corea, Sting, Bobby McFerrin czy Leszek Możdżer oraz wielu innych, jednak program koncertów to wyłącznie autorskie kompozycje duetu.


23 czerwca 2018, godz. 19:00
Amfiteatr Ustroń 
Mysteries Lab oraz GRZECH PIOTROWSKI "One World" feat. Mustapha El Boudani

Mysteries Lab - ich muzyka to niezwykła mieszanka tego, co w jazzie i fusion najlepsze, a sami jako swoje inspiracje przedstawiają tak wielkie nazwiska jak Hiromi Uehara, Vijay Iyer, Now vs Now, czy Nerve. Zespół łączy style muzyczne takie jak glitch, jazz, ambient, djent. Każdy utwór to inna opowieść, próba pobudzenia wyobraźni słuchacza w kierunkach dotąd nieznanych, nieodwiedzanych. Grupa wystąpi w składzie: Aleksander Zabłocki - piano / Jan Wierzbicki - bass / Tomasz Mądzielewski - drums.

Grzech Piotrowski – kompozytor, saksofonista, producent muzyczny, aranżer. Artysta balansujący na krawędzi muzyki filmowej, klasycznej, jazzu, etno, roots, otwartej improwizacji. Ukończył prestiżowy Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie saxofonu. Twórca World Orchestra Grzech Piotrowski. Projekt One World jest kameralną odsłoną World Orchestra. Prezentuje muzyczne inspiracje artysty, których doświadcza podczas swoich podróży. Wyszukuje wybitne osobowości muzyczne i zaprasza do wspólnej improwizacji. Wkrótce na rynku pojawi się drugie wydanie płyty "One World II".

Gościem specjalnym Grzecha Piotrowskiego tym razem będzie Mustapha El Boudani, który urodził się w tradycyjnej, wielodzietnej rodzinie Nomadów i pochodzi z południowej części Maroka, z wioski M'Hamid El Ghizalne, która znajduje się u wrót piasków Sahary i wysokich wydm zwanych Erg Chigaga (erg oznacza wydmę). Jest wokalistą, gitarzystą i bębniarzem. Gra na kastanietach – karkabat oraz tańczy. Podczas koncertu muzyk prezentuje tradycyjny, autentyczny folklor oraz muzykę saharyjską graną w obecnych czasach (tu - gitara elektryczna). 


24 czerwca 2018, godz. 19:00 
Goleszów Etno-Chata Topolej 
Skład Niearchaiczny

Muzycy Składu Niearchaicznego pochodzą z Beskidów, z Lalik, Żywca, Jeleśni i muzyką tego regionu przesiąkali i głównie nią się inspirują. Znają się od dawna. Grali przy rozmaitych okazjach, spotykali się w różnych zespołach (Besquidians, Kapela Wałasi, Karpatia), wiosną 2016 r. na potrzeby pierwszych potańcówek dudziarskich potrzebowali tylu zespołów z dudami, żeby starczyło przynajmniej do północy, więc skrzyknęli się i zrobili parę starych numerów żywieckich - trochę po nowemu, a trochę tradycyjnie. 

Muzyka ich regionu wykonywana była niegdyś przez dudziarza i skrzypka, dziś nazywanych składem archaicznym. Niearchaiczność składu grupy to nie tylko szersze instrumentarium, ale przede wszystkim dowód na to, że muzyka beskidzkich Mistrzów to ciągle żywy twór, który można świadomie rozwijać i wzbogacać. Ich Mistrzowie to przede wszystkim Kapela Byrtków i ich muzyka dudziarska okolic Pewli Wielkiej.

Skład Niearchaiczny zauważono na Mikołajkach Folkowych 2016, a nagrodzono "Złotymi Gęślami" na Nowej Tradycji 2017. W lipcu 2017 roku wystąpili też na festiwalu world music "Czech Music Crossroads", który poprzedza legendarny "Colors of Ostrava".W skład zespołu wchodzą: Marta Matuszna – Wejchenig – skrzypce, śpiew, Stanisław Bafia – altówka, śpiew, Przemysław Ficek – dudy, piszczałki, Rafał Bałaś – kontrabas, śpiew.

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...