Tuesday, June 2, 2015

Czerwcowe koncerty w Pardon, To Tu !!!


Polecamy kolejny obfitujący w wydarzenia miesiąc w Pardon, To Tu (Pl.Grzybowski 12/16 Warszawa).

John Russell / Steve Beresford / John Edwards / Ståle Liavik Solberg
Pn. 01.06.2015, godz. 20:30, wstęp 30 zł

Jedyny w Polsce koncert czołówki brytyjskiej improwizacji. Pierwszy raz na scenie Pardon, To Tu staną: gitarzysta John Russell, multiinstrumentalista Steve Beresford, wybitny kontrabasista John Edwards i norweski perkusista Ståle Liavik Solberg. John Russell od lat 70-tych jest jedną z najważniejszych postaci londyńskiej sceny free improv. Od ponad 40 lat występuje w telewizji i w radiu, nagrywa (dotychczas ponad 50 płyt) i koncertuje. Jest współzałożycielem legendarnego, już nieistniejącego klubu Mopomoso.

Steve Beresford jeden z założycieli London Improvisers Orchestra, multiinstrumentalista. Był członkiem legendarnej jak i zarówno absurdalnej formacji Portsmouth Sinfonia, w której występowali znakomici muzycy jak Brian Eno czy Michael Nyman - na instrumentach, na których nie umieli grać... Pracował z setkami muzyków, w tym Derek Bailey, Han Bennink, Evan Parker, Otomo Yoshihide i John Zorn. Pracuje także z artystami wizualnymi.

John Edwards jeden z najbardziej aktywnych muzyków sceny londyńskiej. Od 1995 jest filarem sceny improwizowanej grając niemal z każdym. Czy to Peter Brötzmann, Thurston Moore, Louis Moholo-Moholo czy Evan Parker - każdy potwierdza, że jest on mistrzem swojego fachu. 

Ståle Liavik Solberg jest jedną z centralnych postaci sceny muzyki improwizowanej w Oslo. Gra w takich grupach jak VCDC, regularnie współpracuje z brytyjskim gitarzystą i zasłużonym promotorem muzyki free improv – Johnem Russellem, pianistą i keyboardzistą Jimem Bakerem, saksofonistą Martinem Küchenem czy kompozytorem i wiolonczelistą Fred Lonberg-Holm. Solberg to również jeden z organizatorów festiwalu Blow Out! w Oslo. Kuratoruje to wydarzenie wspólnie z perkusistą Paal Nilssen-Love. 

"Die Dicken Finger" [Olaf Rupp / Jan Roder / Oliver Steidle]
Nd. 07.06.2015, godz. 20:30, wstęp 25 zł

Trio, na które składa się gitara elektryczna, basowa i perkusja elektryczna. Brzmi to tak, jakby puścić naraz w przyśpieszonym tempie płyty Lüttenbachers, Napalm Death i Ruins. Jak strumień lawy dźwięku, który przewozi tysiące malutkich, rozbitych motywów po drodze zespalając je w nowe konfiguracje.Wszyscy trzej muzycy są od dawna bohaterami berlińskiej sceny Echtzeitmusik. Jan Roder i Oli Steidle z Der Rote Bereich, Soko Steidle i Die Enttäuschung, Olaf Rupp ze Stol, duo z Michaelem Wertmüller, Weired Weapons i wieloma innymi projektami. Muzyka tego tria przesuwa granice współczesnej muzyki improwizowanej daleko do estetyki hardcore i offroad-core. Są to co prawda bardzo skrajne dźwięki, ale stają się bardziej zrozumiałe, jeśli wziąć pod uwagę, że tych trzech muzyków po prostu robi przedstawienie stylistyk muzycznych, z którymi pracują na co dzień pionierzy free jazz: niszczą lustro i używają odłamków dla własnej wizji.

2 Nights with the 'Alexander von Schlippenbach Trio" [Alexander von Schlippenbach / Evan Parker / Paul Lovens] 
Śr./Czw. 10-11.06.2015, godz. 20:30, Bilety 1-Dniowe: 40 PLN / Karnet 2-Dniowy: 70 zł 

Będą to jedne z najważniejszych free-jazzowych koncertów w historii koncertowej Pardon, To Tu. Jedyne koncerty w Polsce jednego z najważniejszych i najdłużej istniejących trio w historii free-jazzu. Dwa wieczory z Alexander von Schlippenbach, Evan Parker i Paul Lovens - czyli - legendarne "Alexander von Schlippenbach Trio"!

Alexander von Schlippenbach pianista, kompozytor, aranżer. Jedna z najważniejszych postaci europejskiej sceny muzyki improwizowanej, free jazzowej. Urodzony w Berlinie w 1938 r. Absolwent kolońskiej 'Staatliche Hochschule für Musik'. Od połowy lat 60. do najważniejszych realizacji artysty należą: działalność założonej przez siebie Globe Unity Orchestra (w latach 70. i 80. czołowy free jazzowy big-band, z udziałem m.in. Manfreda Schoofa, Kenny`ego Wheelera, Petera Brötzmanna, Alberta Mangelsdorffa, Petera Kowalda, Steve`a Lacy’ego, Anthony’ego Braxtona, Tomasza Stańko), Schlippenbach Trio z Evanem Parkerem i Paulem Lovensem.

Evan Parker stał się kluczową figurą w kwestii rozwoju europejskiego free-jazzu i wolnej improwizacji, utorował drogę i w zasadzie rozprzestrzenił wachlarz poszerzonych technik muzycznych. Parker nagrał niezliczoną ilość albumów zarówno solo, jak i lider grup; występował i nagrywał z Peterem Brötzmannem ("Machine Gun" w 1968), Derek Bailey, Joe McPhee, Anthony Braxton, Cecil Taylor i wieloma innymi. 

Paul Lovens urodzony w Aachen (Niemcy) w 1949 r. Grał na bębnach już od dzieciństwa, wcześnie zaczął pracować z amatorskimi i dixielandowymi zespołami. Od lat 70. w Trio z Alexandrem von Schlippenbachem i Evanem Parkerem. Członek "Globe Unity Orchestra". Współpracował z czołówką światowej muzyki improwizowanej i free jazzowej, m.in. z Cecilem Taylorem, Aki Takase, Eugene Chadbournem, Günterem Christmannem, Matsem Gustavssonem i Joelle Leandre. 

Raphael Rogiński Plays John Coltrane & Langston Hughes
Wt. 16.06.2015, godz. 20:30, wstęp 20 zł

Po długiej przerwie będziemy mieli ponownie zaszczyt gościć jednego z najważniejszych polskich muzyków ostatnich lat. Jego twórczość jest pod wieloma względami imponująca: zespoły Wovoka, Cukunft, Alte Zachen, Shofar czy jego solowe dokonania są tego niepodważalnym dowodem. Zapraszamy bardzo serdecznie na koncert połączony z premierą jego drugiej solowej płyty pod tytułem „Raphael Roginski plays John Coltrane and Langston Hughes – African mystic music” (Wyd. Bôłt Records). Tego wieczora gościnnie wystąpi również wybitna wokalistka Natalia Przybysz.

Raphael Rogiński to gitarzysta, kompozytor, improwizator, animator kultury i badacz folkloru muzycznego. Urodzony w 1977 roku. Od 13 roku życia gra na gitarze elektrycznej. Wykształcony jazzowo i klasycznie edukację uzupełniał o muzykologię i etnomuzykologię. Od samych początków działalności twórczej, skupiony jest przede wszystkim na improwizacji wynikającej z jazzu i bluesa i na muzyce etnicznej i ludowej. Miks tych dwóch dróg jest wyznacznikiem stylu jego twórczości pod względem kompozytorskim jak i wykonawczym. Głęboko związany z kulturą żydowską, szuka jej miejsca w swojej działalności. Prymitywna muzyka Ameryki, blues i rock lat 60 to następna znacząca część inspiracji Rogińskiego, która to przefiltrowana daje o sobie znać w zespołach jak i koncertach solo. Dogłębne analizowanie technik gitarowych, klasycznych gitarzystów bluesowych i znajomość instrumentarium lat 50 i 60 jest podstawą jego brzmienia.

Jozef van Wissem
Czw. 18.06.2015, godz. 20:30, wstęp 25 zł

„Gdyby hrabia Dracula był hipsterem, wyglądałby właśnie tak.” - Dawid Karpiuk - Newsweek Koncert znanego Pardonowej publiczności awangardowego kompozytora Jozefa van Wissema, muzycznego współpracownika Jima Jarmuscha, z którym amerykański filmowiec nagrał 4 albumy, a ostatnio współpracował przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu „Tylko kochankowie przeżyją”. Holenderski lutnista otrzymał za nią w 2013 roku Cannes Soundtrack Award.Muzyka van Wissema, hipnotyzująca, czysta, minimalistyczna, intensywnie działająca na emocje słuchaczy, tworzy niezwykłą, transcendentną atmosferę. Van Wissem nieustannie koncertuje, dając show w różnych miejscach na całym świecie, choćby na festiwalach takich jak All Tomorrow’s Parties. Studiował w Nowym Jorku, gdzie obecnie mieszka. Na Harvardzie, Wesleyan University i Mills College wykłada przedmiot o nazwie >wyzwolenie lutni< (The Liberation of the Lute). National Gallery w Londynie zleciła muzykowi skomponowanie „ścieżki dźwiękowej” do obrazu Ambasadorowie Hansa Holbeina. Kompozytor występuje też w duecie gitarowo-lutniowym z Jimem Jarmuschem. Wspólnie z Tildą Swinton pracowali nad rewelacyjnym albumem The Mystery of Heaven, który wydali w Sacred Bones Records. Muzyk jest też odpowiedzialny za ścieżkę dźwiękową do gry komputerowej Sims Medieval, a ostatnio coraz częściej zajmuje się komponowaniem muzyki filmowej. Specjalnie na jego zamówienie stworzono rodzaj „czarnej lutni”, która zadebiutuje na jego solowym albumie Nihil Obstat.

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...