Thursday, October 20, 2016

Czwartek Jazzowy z Gwiazdą - New Bone !!!


Scena Klubu Muzycznego 4art
ul. Wieczorka 22
44-100 Gliwice
www.4artgliwice.com
Bilety: 15 zł (do nabycia w Klubie Muzycznym 4art)

Rok jubileuszowy dla Stowarzyszenia Muzycznego Śląski Jazz Club, więc i sam cykl Czwartek Jazzowy z Gwiazdą będzie wyjątkowy w tym roku. Jak też ławo zauważyć, mamy w tym roku pewną kumulację jesienną, a to ze względu na fakt, że jesienią świętujemy jubileusz 60-lecia Stowarzyszenia Muzycznego Śląski Jazz Club, czyli najstarszego stowarzyszenia jazzowego w kraju.

W roku ubiegłym obchodziliśmy 130. rocznicę urodzin Stanisława I. Witkiewicza. Teatr Witkacego, który również obchodził w ubiegłym roku jubileusz, tym razem 30-lecia swojego istnienia, dla uczczenia takiej kumulacji świąt postanowił zorganizować koncert z muzyką z takich spektakli, jak m.in. "Na niby – naprawdę", "Czarownice z Salem", "Dr Faustus" czy "Bal w Operze" autorstwa wybitnego kompozytora muzyki teatralnej Jerzego Chruścińskiego – związanego z tą instytucją od początku jej istnienia. Aranżacją, wykonaniem i nagraniem tej muzyki, w charakterystycznym dla siebie klimacie współczesnego jazzu podjął się nasz gość - zespół New Bone. I tak powstała nowa płyta grupy "Teatr Witkacego od-JAZZ-dowo".

New Bone – to kwintet jazzowy złożony z młodych, utytułowanych muzyków. Czterema płytami (w tym trzema autorskimi) utwierdził swoją pozycję na polskim rynku jazzowym. Entuzjastycznie o ich muzycznych dokonaniach wypowiadały się takie autorytety w tej dziedzinie, jak Jarek Śmietana czy Bogdan Chmura. Pozytywny oddźwięk w branżowej prasie zarówno polskiej, jak i zagranicznej, przyczynił się do wzrostu zainteresowania zespołem poza granicami naszego kraju. Grupa otrzymuje propozycje koncertów w najdalszych zakątkach globu, obecnie trwają prace nad kolejnymi zagranicznymi występami. Formacja zaprezentowała się w ramach drugiej edycji festiwalu Polskie Gwiazdy Światowego Jazzu w Moskwie, a także podczas Międzynarodowego Delhi Jazz Festival w 2013 r. Formacja była jedną z gwiazd Varna Summer International Jazz Festival w Bułgarii w 2014 r. oraz brała dział w festiwalu Art Jazz Cooperation - Ukraina 2015. Warto dodać, że zespół w czasie pobytu w Indiach zapisał się także w historii jako pierwsza formacja, która wystąpiła z koncertem jazzowym na żywo w Kaszmirze.

New Bone zagra w składzie:

Tomasz Kudyk – trąbka, flugelhorn
Bartłomiej Prucnal – saksofon altowy
Dominik Wania – fortepian
Maciej Adamczak – kontrabas
Dawid Fortuna – perkusja

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...