Thursday, December 4, 2014

jaZZ i Okolice - Tom Trio05.12.2014, Katowice, Klub Prokultura, godz. 20.00.

TOM TRIO:
Tomasz Dąbrowski– trąbka, balkan horn
Nils Bo Davidsen – kontrabas
Anders Mogensen – perkusja
bilety: 30 zł


Muzyka Tom Trio to wyjątkowa mieszanka słowiańskich i skandynawskich osobowości wyrażanych przez długie linie melodyczne, oryginalne brzmienie, i nadzwyczajne wyczucie przestrzeni w muzyce.

Dąbrowski gra na trąbce oraz instrumencie zwanym “balkan horn”. Jego mocne, natychmiast rozpoznawalne brzmienie i ekspresyjna gra, są inspirowane free jazzem, berlińską awangardą oraz folkiem wschodnioeuropejskim. Tomasz jest uważany za jednego z najbardziej oryginalnych trębaczy młodego pokolenia zarówno na polskiej, jak też i na europejskiej scenie jazzowej. Mając zaledwie 28 lat, wydał jedenaście płyt jako współlider i sideman, koncertował w Europie, USA i Afryce.

„Lubię tworzyć w niekomfortowych muzycznie sytuacjach, stawiać samemu sobie wyzwania. Granie w trio jest jedną z tych właśnie sytuacji, wymaga bym niemal bez przerwy stał ‘na palcach’, popycha w coraz to nowe artystycznie miejsca. Gramy bez instrumentu harmonicznego, co pozwala mi skupić się bardziej na brzmieniu, i szukanie nowych kolorów w graniu.”(Tomasz Dąbrowski).

W styczniu 2012 Dąbrowski odwiedził Nowy Jork, gdzie nagrał trzy albumy w dwanaście dni, współpracując z Tyshawnem Soreyem, Kris Davis, Kenneth Dahl Knudsenem, Gilardem Hekselmanem, Andrew Drury, oraz Jaleelem Shaw i Jonathanem Blake (obaj nominowani do nagrody Grammy). Nagrywał w słynnych nowojorskich studiach: Skyline Studio, Acoustic Recording oraz Peter Karl’s Studio. W przeciągu ostatnich kilku lat miał okazję współpracować z wieloma Polskimi artystami: Andrzejem Jagodzińskim, Czesław Bartkowskim, Maciejem Obarą, Markiem Kądzielą, Wojciechem Pulcynem, zespołami ShockolaD+PL, Off Quartet i Hunger Pangs. Pracował z najznakomitszymi artystami skandynawskiej sceny jazzowej, takimi jak Kresten Osgood, Frederik Lundin, Jacob Anderskov, Óskar Guðjónsson, Daníel Friðrik Böðvarsson, Thomas Franck, Kasper Tranberg, The Copenhagen Art Ensemble, Lotte Anker, Peter Bruun, Andreas Lang, Richard Andersson, Simon Krebs oraz Kasper Tom Christiansen.

Anders Mogensen i Nils Bo Davidsen, to czołówka skandynawskiej sceny jazzowej, obaj znani z unikalnego brzmienia i podejścia do muzyki. Przez lat współpracowali z artystami takimi jak: Han Bennink, Bunky Green, John Tchicai, Marc Ducret, Tom Rainey, Chris Speed, Rudresh Mahanthappa, Peter Brötzmann, Evan Parker, Herb Robertson, Tim Berne i wielu innych. (press release)

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...