Monday, May 25, 2015

Enter Music Festival 2015


Na piątej edycji poznańskiego festiwalu, w dn. 2–3 czerwca wystąpią m.in. Leszek Możdżer, Ambrose Akinmusire, Michael Wollny, Tamar Halperin, Atom String Quartet.

02.06

19:30 Sorin Zlat Trio
21:00 Mateusz Pospieszalski - Pamiętnik z Powstania Warszawskiego, z gościnnym udziałem Anny Marii Jopek i Adama Nowaka
22.30 Leszek Możdżer - Bal w Operze

03.06

19:30 Leszek Możdżer/Dominik Bukowski/Atom String Quartet
21:00 Ambrose Akinmusire Quartet
22:30 Michael Wollny/Tamar Halperin feat. Hanno Busch

Na mały jubileusz festiwalu Leszek Możdżer, dyrektor artystyczny, zaryzykował wprowadzenie nowych akcentów. Enter 2015 to festiwal słów i dźwięków. Będzie miał swoich bohaterów nie tylko w osobach instrumentalistów, którzy ponad świetnym warsztatem, uosabiają to, co w muzyce najważniejsze - wolność, polot, wyobraźnię, abstrakcyjne myślenie - ale wraz z aktorami i wokalistami zabierze nas w świat polskiej poezji. Świat, w którym rządzi słowo.

W tym roku na scenie nad jeziorem spotkają się nie tylko artyści czerpiący z tradycji jazzowej, np. Ambrose Akinmusire i Sorin Zlat, czy poszukujący poza jego głównym nurtem wibrafonista Dominik Bukowski i klawesynistka Tamar Halperin, ale też śpiewający aktorzy, którzy na co dzień pracują z polskim słowem.

Pierwszego dnia festiwalu na scenie nad jeziorem wystąpi łącznie ponad 40 artystów. Wieczór wypełni poezja Tuwima i Białoszewskiego. Dwa muzyczne spektakle stworzą dyptyk, dzięki któremu będzie można spojrzeć na polską historię i rzeczywistość z dwóch kontrastujących ze sobą punktów widzenia. Poemat Juliana Tuwima „Bal w Operze” do muzyki Leszka Możdżera zaprezentują artyści wrocławskiego Teatru Capitol, którzy w premierowej obsadzie wraz z kompozytorem wykonają koncertową wersję „Balu”, dla której emocjonalną przeciwwagą będzie koncert „Białoszewski 44” z muzyką Mateusza Pospieszalskiego, z udziałem Kingi Preis i Adama Nowaka z zespołu Raz, Dwa, Trzy. Pospieszalski w swojej złożonej kompozycji sięga po różnorodne formy muzyki: nawiązuje do barokowej polifonii czy litanii i prowadzi ją aż po brzmienia zupełnie nowoczesne po to, żeby jak najpełniej wyrazić słowo poety.

Ponownie w świat abstrakcji zabierze nas koncert kwartetu Ambrosego Akinmusire, który uczył się gry kompozycji i muzyki od Herbie’ego Hancocka, Wayne’a Shortera i Terence’a Blancharda i stworzył znakomity, świetnie zgrany, mocno osadzony w jazzowej tradycji zespół, który zachwyca jazzową publiczność na całym świecie.

Drugi dzień festiwalu rozpocznie się z pozoru klasycznie. Leszek Możdżer wraz z Dominikiem Bukowskim i fenomenalnym Atom String Quartet zagrają kompozycje pianisty napisane na wibrafon i kwartet smyczkowy. Artyści po raz kolejny zabiorą głos w sprawie unieważnienia granicy oddzielającej świat muzyki klasycznej od świata muzyki jazzowej. Po tym spotkaniu wirtuozów z których każdy jest osobnym unikatowym muzycznym światem, możemy się spodziewać mnóstwa barw i spontaniczności ale przede wszystkich wyrafinowanego, szlachetnego brzmienia i radości muzykowania.

Ostatni koncert urodzinowej edycji będzie miłym odniesieniem do wcześniejszych festiwali, na których, w różnych konfiguracjach, pojawiał się już Michael Wollny. Tym razem usłyszymy go w bajecznym duecie na fortepian i klawesyn, wraz z urzekającą Tamar Haperin, w specjalnie wznowionym programie, który zachwycił Leszka Możdżera na Festiwalu Jazz Baltica 2010. „Wunderkammer” to transowa, hipnotyzująca podróż po systemie tonalnym, w którym instrumenty strunowe stają się swoistym medium zadającym pytanie, na które odpowiedź może dać tylko proces zanurzenia się w tu i teraz. Tajemnicza, intrygująca, na swój sposób rytualna muzyczna forma będzie idealnym zakończeniem piątej edycji Enter Music Festival.

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...