Tuesday, July 5, 2016

Mateusz Puławski Lunar Quartet - Change Of Seasons (2016)

Mateusz Puławski Lunar Quartet

Mateusz Puławski - guitar
Itai Weissman - tenor saxophone
Fernando Sanchez - tenor saxophone
Hendrik Mueller - double bass
Aron Nyiro - drums
Evgenii Bondarev - trumpet
Esther Van Hees - voice, lyrics


Change Of Seasons

STEMRA MPLH02

By Alek Jastrzębski

Blisko dwa lata przyszło nam czekać na kolejny krążek formacji Mateusz Puławski Lunar Quartet – "Change Of Seasons". Z podstawowego składu, z którym polski gitarzysta nagrał "Half Moon Heart" (2014), został jedynie kontrabasista Hendrik Mueller. Nie zmieniło się jednak najważniejsze – zespół wciąż skupia się na opowiadaniu historii, mających swe korzenie w pozamuzycznej treści, czyniąc to przy pomocy ognistych improwizacji i pięknych melodii.

I tym razem na płycie znalazło się siedem autorskich kompozycji polskiego gitarzysty, uzupełnionych interpretacją "Juju" Wayne'a Shortera oraz "All Alone" Emiela Wienholtsa. W efekcie otrzymujemy godzinę muzycznej podróży przez różne odcienie uczuć, podczas której nie sposób się nudzić. Odnoszę wrażenie, że to jedna z tych płyt, które poznaje się miesiącami, a kolejne jej odsłuchy nieśmiało zdradzają nam tajemnice kryjące się między poszczególnymi frazami, pozwalając tym samym na odkrywanie ich nowych znaczeń i kontekstów.

Innym atutem "Change Of Seasons" jest bez wątpienia poczucie wolności, drzemiące w improwizacjach, a jego źródłem jest opanowanie instrumentu w takim stopniu, że staje się on dodatkową częścią ciała, reagującą błyskawicznie na nasze myśli. Sprawia to, że w utworach, niezależnie od ich tempa i nastroju, czuje się fantastyczną lekkość, zarezerwowaną dla muzyków, którzy nie muszą już zmagać się ze swoim instrumentem, a po prostu odgrywają to, co podpowiada im muzyczna wyobraźnia. Dotyczy to wszystkich występujących na płycie, ale nie da się ukryć, że najwięcej znajdą tu dla siebie fani jazzowej gitary. Prócz garści świetnych solówek na krążku usłyszymy ciekawe łączenie gry solowej z akordową, co z kolei prowadzi do interesujących zabaw harmonią. Jednak nie miałyby one sensu, gdyby nie zgrana i reagująca na wzajemne poczynania sekcja rytmiczna.

Ponadto miłym urozmaiceniem jest obecność wokalistki Esther Van Hees, znanej z poprzedniej płyty kwartetu, w dwóch utworach: "What Is Hard To Find", w którym odgrywa główną rolę, otulając słuchacza swoim delikatnym głosem, oraz "Noc nad Świdnicą", gdzie wraz z drugim gościem – trębaczem Evgeniim Bondarevem – nienachalnymi wokalizami przyłącza się do współtworzenia harmonii. Jednak najbardziej utkwił mi w pamięci otwierający płytę "The Secret Of Herons", liryczny i drapieżny zarazem. Podobnie jest w przypadku utworu tytułowego, który porywa swymi improwizacjami. Tak naprawdę każda z kompozycji niesie ze sobą coś ciekawego i ma swój udział w budowaniu dramaturgii całego albumu, gdzie wpasowały się też covery.

"Change Of Seasons" to godzinna wędrówka przez meandry ambitnego jazzu, umiejętnie flirtującego z awangardą poprzez niesztampowe kompozycje, liryczne melodie i fantazyjne improwizacje. Innymi słowy, to bardzo mocny dowód na to, że Mateusz Puławski Lunar Quartet nie spoczął na laurach i nadal się rozwija. W jego muzyce wciąż słychać chęć odkrywania niezbadanych ścieżek w zatłoczonym świecie jazzu, ale też radość płynącą z napędzanej uczuciami gry. Płyta godna polecenia nie tylko fanom gitary jazzowej.

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...